Na řidiče trolejbusů a tramvají jsou kladeny vyšší nároky, neboť jejich stroje jsou podle zákona drážní vozidla. Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) proto usiluje o změnu vyhlášky s argumentem, že bez ohledu na vozidlo se všichni řidiči MHD pohybují ve stejném provozu.

„Tento stav vyvolává problémy v personální oblasti, zejména při obsazování volných pozic na místo řidičů trolejbusů, ale třeba i při souběžných úvazcích pracovníků na více trakcích,“ uvedlo sdružení v tiskovém prohlášení. Podle něj není důvod posuzovat řidiče tramvají a trolejbusů přísněji.

Ministerstvo je nakloněno změně

„Pokud je u řidiče autobusu rozhodující, zda rozeznává signální barvy, pak je toto zcela jistě dostačující i pro posouzení zdravotní způsobilosti řidiče trolejbusu a tramvaje, u které jsou však nyní nastavena přísnější pravidla, a tento řidič nesmí mít poruchu barvocitu,“ sdělil předseda SDP ČR Michal Kraus.

Podle dopravců by se měl rozsah zdravotního posouzení u řidičů trolejbusů a tramvají snížit na stávající rozsah prohlídek u řidičů autobusů. „Zástupci ministerstva dopravy jsou změně podmínek nakloněni, v tuto chvíli ale ještě čekáme na vyjádření ministerstva zdravotnictví,“ doplnil Kraus.