„Na základě dosavadních zkušeností z jednání s případnými zájemci jsme vyhlášený záměr o prodeji upravili. Chtěli jsme totiž nějaké garance, že tento krok nebude spekulativní. V tom smyslu, že by třeba nový majitel nechal objekt spadnout a areál prodal jako parcely," říká starosta obce Martin Pinkas.

"Případný uchazeč teď proto musí v rámci nabídky předložit i záměr se zámkem, u kterého zvážíme, zda je přijatelný a přínosný pro obec,“ dodává Pinkas. 

Podle místních lidí však už zdejší ruiny nemají se zámkem nic společného. A tomu, že by je někdo dokázal opravit, nevěří.

„Zachránit se dá všechno. Je jen otázkou, zda se najde zájemce a kolik bude ochoten do záchranných prací investovat,“ oponuje tomuto názoru starosta Pinkas.

Pokus o rekonstrukci podporuje i Národní památkový ústav (NPÚ), podle kterého představuje chotěbuzský zámek i přes současný špatný stav cenný komplex.

„Míra destrukce je u tohoto objektu vysoká, nicméně víme o více stavbách, které byly i z takového stavu zachráněny a za pokus to určitě stojí,“ uvedl Michal Zezula, šéf ostravské pobočky NPÚ.

Zájemci o chotěbuzský zámek mají momentálně na předložení své vize a podání případné nabídky čas do konce léta.