Nějaké metody kontroly ale existují. Jedním z nich je kontrola zákazníků při předávání zboží.

„Některé e-shopy nabízejí možnost ověření totožnosti a věku prostřednictvím validovaného účtu MojeID. Takto lze problém vyřešit, ale pouze v případě, že se nejedná o zákazníky, kteří mají zájem o jednorázový, a především okamžitý nákup. Validace údajů přes tuto službu totiž trvá zhruba týden, a pokud někdo potřebuje vyřídit objednávku okamžitě, půjde nakoupit jinam. Je tedy otázka, do jaké míry se tento krok vyplatí a potencionální zákazníky to spíše neodradí,“ uvádí výkonný ředitel společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

I přes toto ověření se ale může stát, že alkohol v e-shopu nakoupí nezletilý – například pokud zadá údaje někoho jiného. Mnoho internetových obchodů navíc řeší otázku zletilosti pouze vyplněním čestného prohlášení, přičemž pravost zadaných následně nemůže nijak zkontrolovat.

Ilustrační foto
Spotřeba nealkoholických nápojů v Česku roste. Dominují limonády

Pro internetové obchody je tak optimálním způsobem smluvení speciálních podmínek s dopravci a zavedení kontrol prováděných prostřednictvím zaměstnanců dopravce při předávání zboží.

„Ze zákona je povinné kontrolovat věk zákazníka až při samotném prodeji, nikoli v okamžiku objednání. Skutečný prodej přitom vzniká až během předání zboží, proto se nám jako nejrozumnější řešení jeví zapojit do celého ověřovacího procesu dopravní společnosti, se kterými má daný e-shop smlouvu,“ říká uzavírá Uďan.

Okno s potvrzením, že každý, kdo vstupuje na webové stránky obchodu, je plnoletý, by mělo být samozřejmostí. Stoprocentní jistotu, že se zboží nedostane do nepovolaných rukou, však zaručí až fyzická kontrola osobního dokladu, a právě tu zajistí dopravce při předávání balíčku.

“Bohužel podle našich zkušeností má takto dopravu ošetřenu pouze třetina e-shopů s alkoholem. Podle nás jde přitom o nejjednodušší a zároveň nejlevnější řešení,” uzavírá Uďan.

Ilustrační foto
Protikuřácký zákon: Kutná Hora má na stole první stížnost