Mezi nabízenými domy na pěší zóně je i někdejší lékárna U České koruny, jejíž štít zdobí sgrafita vytvořena podle návrhu Mikoláše Alše. V současné době sídlí v jejím přízemí  Městské turistické informační centrum. Ovšem tuto budovu má v plánu koupit město.

Podle fotografií nabízených domů se dle katastru nemovitostí jedná o objekty, které dosud vlastní společnost Orna Corporation. Jako společníci jsou u firmy vedení Pavel Orna a jeho příbuzní a také Václav Svoboda, Miroslav Pičman a Věra Rakovská. „Jedná se o kombinaci bytových a nebytových prostor. Z velké části je vše pronajato nebo dlouhodobě nabízeno k pronájmu. Domy skrývají potenciál v možných půdních vestavbách, přestavbách kanceláří na byty a podobně,“ uvádí se v inzerátu na webu bezrealitky.cz.

V nabídkách realitních kanceláří se objevují i nemovitosti s ponurou historií:

Přestože se jedná o byznys za více než půl miliardy korun, rozpočítáme-li částku mezi dvaatřicet nabízených objektů, jeden dům s několika bytovými jednotkami a komerčním prostorem, přijde zájemce zhruba na 20 milionů korun. Celkovou plochu prodávaných budov a pozemků uvádí inzerující 18 159 metrů čtverečních.

Vlastníci prodej komentovat nechtějí

Jedním z inzerovaných domů je například ten na adrese T. G. Masaryka 268. Na prodej je i dům ve Floriánské ulici či na rohu TGM a Komenského. Další stojí na rohu TGM a Průchodní. V nabídce je i nárožní stavba na pomezí TGM a Gorkého. Od roku 1884 zde sídlila vůbec první lékárna U České koruny. Sgrafita na domě byla vytvořena podle návrhu malíře Mikoláše Alše.

Ovšem tento dům, v jehož přízemí sídlí i kladenské informační centrum, chce město Kladno odkoupit. „Nechceme, aby ho získal někdo jiný. Stavba má památkovou hodnotu, je na něm freska od Mikoláše Alše,“ vyjádřil se primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Legendární tenista Ivan Lendl prodal své přepychové sídlo v americkém Connecticutu:

Kladenský deník se obrátil s podrobnějšími dotazy přímo na prodávající majitele. Vlastníci zatím ale o ničem blíže hovořit nechtějí. „V tuto chvíli je zamýšlený prodej v přípravném řízení a bližší detaily, na které se dotazujete, si naši majitelé nepřejí komentovat,“ sdělil v úterý dopoledne Jan Orna, ředitel společnosti Orna Corporation.

Jediné, co potvrdil, že na stránkách jejich společnosti je v nabídce řada nemovitostí a další nabízejí spřátelené realitní kanceláře. Mezi nimi jsou i M&M reality se sídlem ve Váňově 683. I tento nárožní dům je na prodej. „Bohužel ani já vám více sdělit k prodeji nemohu, musíte se obrátit na vlastníky,“ řekl Kladenskému deníku vedoucí pobočky Jakub Bureš.

Opuštěné centrum

Z kladenské pěší zóny odešlo v posledních letech a zejména pak po covidu mnoho podnikatelů. Zmizely nejen restaurace, ale i různé obchody, včetně květinářství. Začátkem roku dále zavřely dvě prodejny s matracemi a lůžkovinami nebo zdravotnické potřeby a ordinace. Noví zájemci o pronájem se hlásí spíše sporadicky.