Celková hodnota nových mobilních telefonů, se kterými Češi začali loni volat, tak dosahuje zhruba deseti miliard korun. S odvoláním na údaje společnosti GfK Praha a mobilních operátorů to uvedl server Aktuálně.cz.

Ne za všechny telefony ovšem lidé a firmy zaplatili plnou cenu přímo při pořízení přístroje, upozornil server. U mobilních operátorů je běžnou praxí dotování cen telefonů. Zákazníkům je nabízejí až o tisíce korun levněji za to, že podepíšou smlouvu zpravidla na dobu dvou let. Během nich si pak od zákazníka peníze, o něž telefon zlevnily, vyberou zpět.

Největší zájem je přitom podle Aktuálně.cz právě o nejlevnější telefony. Tím nejprodávanějším byla loni Nokia 1600, která stojí kolem 1500 korun. Operátoři ji ale se smlouvou nabízejí za zlomek plné ceny. A prodalo se jí dohromady několik stovek tisíc kusů, napsal server.

Lidé si nový telefon pořizují stále častěji. "Zatímco v roce 2005 byla doba obměny telefonu kolem tří let, loni už se pohybovala pod dvěma roky," řekl mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka.

Ceny mobilů se přitom snižují. "Loni se snížila průměrná cena nedotovaných telefonů na 4700 korun, což je o šest set korun méně než v roce 2005," uvedl Robert Stránský z GfK Praha.

Operátoři uvádějí průměrné hodnoty různé. Pokud se ale zprůměrují s GfK, je jisté, že za mobil dají lidé v průměru nejméně 4000 korun, uvedl Aktuálně.cz.

V Česku si loni mobilní telefon koupil podle dostupných čísel každý čtvrtý člověk, uvedl server. Ve světě si mobil pořídil každý šestý z celkových zhruba 6,5 miliardy lidí.

Dohromady se na celé planetě loni poprvé v historii prodalo přes miliardu mobilů. Vyplývá to z údajů společnosti IDC. Podle nich si celosvětové prvenství udržela i v Česku oblíbená Nokia. Druhá byla mezi výrobci Motorola a třetí Samsung Electronics.