Pokud podnikatel podle MPO do této lhůty o koncesi nepožádá, nebude moci po 17. dubnu lihoviny dál prodávat. Jejich prodej bude postihován jako neoprávněné podnikání.

Podnikatelé, kteří byli k datu 17. října 2013 oprávněni prodávat na základě živnostenského oprávnění pro volnou živnost nebo pro řemeslnou živnost Hostinská činnost a požádají do 17. dubna 2014 o koncesi, nemusí platit správní poplatek.

Jak o koncesi požádat?

Žádost o koncesi je možné podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu, zaslat poštou nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu. Je také možné ji podat osobně prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy.

Novela živnostenského zákona zařadila prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin do režimu koncesované živnosti, jako je tomu u jejich výroby. Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá, nebude finančně omezena. Obchodníci i hostinští měli šest měsíců na to, aby o koncesi požádali.

Přehled o prodejcích alkoholu

Stát chce mít přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. V tuzemsku je podle informací ministerstva průmyslu a obchodu celkem 185.000 míst, kde je možné prodávat rozlévaný alkohol. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu.

K zavedení koncesí přispěla nedávná metanolová aféra. Na otravu metylalkoholem zemřelo téměř pět desítek lidí, poškozených je celkem 140.