Zřejmě největší meziroční růst zaznamenala společnost Golden Gate CZ, která za 1. kvartál prodala 626 kilogramů zlata za 648 milionů Kč, což byl meziroční růst o 80 procent. Firma tak překonala výsledky za celý loňský rok, kdy prodala 569 kilogramů investičního zlata za 527 milionů Kč.

Meziroční nárůst prodejů o 50 procent zaznamenala v prvním čtvrtletí i společnost Safina. Ta uvedla, že za první tři měsíce prodala více než 200 kilogramů investičního zlata. „Některé jednotlivé objednávky od fyzických osob přesáhly i deset kilogramů zlata, a to zejména v lednu, kdy cena zlata rostla," uvedl manažer pro investiční kovy společnosti Libor Křapka. Výši tržeb firma neuvedla.

Růst zájmu o drahé kovy hlásí i další společnosti. Jednatel firmy EMS Gold Investments Pavel Hýbler na dotaz ČTK sdělil, že společnost během ledna až března prodala zhruba 124 kilogramů zlatých slitků a mincí, tržby činily více než 120 milionů korun. „Jde o meziroční nárůst o více než tři procenta," dodal. Firma Česká mincovna uvedla, že utržila za produkty z drahých kovů ve čtvrtletí 130 milionů korun, o čtvrtinu více než loni.

Nárůst prodejů proti začátku roku 2014 zaznamenala i společnost Zlaťáky.cz. Uvedla, že za první čtvrtletí letošního roku činil její obrat z prodeje investičního zlata 230 milionů korun. „Jde o 17procentní nárůst prodejů proti stejnému období loňského roku," řekl člen představenstva společnosti Jan Žák s tím, že firma ve čtvrtletí celkem prodala 200 kilogramů investičního zlata.

Češi mají alokováno v drahých kovech dvě až tři procenta svých aktiv

Žák i další ale upozornili, že i přes významný růst je český trh s investičním zlatem stále poměrně malý. „Reálně má průměrný obyvatel v Česku alokováno v drahých kovech pouhá dvě až tři procenta svých aktiv," řekl Žák. Doplnil, že v západních zemích činí tato úroveň zhruba 12 až 15 procent, na východ od ČR až 30 procent. „V případě asijských zemí se pohybujeme dokonce až na hranici 50 procent," dodal.

Podle Křapky ze Safiny se na českém trhu ročně prodají až čtyři tuny investičního zlata. Podotknul, že investiční zlato nabízí v Česku více než 2000 fyzických osob a kolem 200 právnických subjektů. „Drtivá většina z nich však nakupuje investiční zlato od prostředníků, nikoliv přímo z rafinérií. Pro většinu těchto subjektů je prodej investičního zlata hlavní činností a nemají zájem investiční zlato od investorů zpětně vykupovat," řekl Křapka. Dodal, že konkrétně Safina investiční zlato vykupuje. Vykoupené zlato pak neprodává dál, ale používá ho pro výrobu svých produktů pro zákazníky z odvětví sklářství, farmacie, automobilového průmyslu a dalších průmyslových odvětví.

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako například cenné papíry. Jde především o zlaté mince a cihly, které nejsou kupovány ze sběratelských, numismatických důvodů, ale jako investice.