Zdolání trasy mezi Ostravou-Porubou a Opavou autem by od roku 2015 nemělo řidičům zabrat více než patnáct minut. Se stavbou Prodloužené Rudné jde totiž všechno podle plánu. Pro letošní rok bylo na projekt uvolněno téměř šest set milionů korun. Díky tomu se z přípravných prací může přejít k samotné realizaci.

Čtyřproudá komunikace naváže na silnici s značením 1/11 severozápadně od Ostravy směrem na Opavu. „Přeložka cesty bude dlouhá více než šest a půl kilometru. Prodloužená Rudná se napojí v místě odbočení na Plesnou po napojení na stavbu I/11 v Mokrých Lazcích," řekla vedoucí projektového týmu silnice 1/11 z ŘSD Romana Šimáčková. Podle ní povede trasa mimo zastavěné území Poruby.

Více než šest a půl kilometru dlouhý úsek se připojí na silnici I/11 ve směru na Opavu. Stavba bude stát více než tři miliardy korun.

Řidiči se ani navzdory tak rozsáhlé akci nemusí bát žádných uzavírek. „Ty nebudou nutné. Na ulici 17. listopadu a Opavské ulici dojde pouze k přechodné úpravě provozu. Ta spočívá v úpravě dopravního značení," upřesnila Šimáčková.

Za prioritní má tuto stavbu městský obvod Poruba. Silnice odlehčí především lidem v okolí ulice 17. listopadu, po které denně projede téměř dvacet tisíc aut.

„Tato situace je neudržitelná. Dotýká se tisíců lidí, kteří bydlí v okolních domech, poblíž je i nemocnice a vysoká škola," upozornil místostarosta Petr Jedlička. Podle něho by nová cesta měla odklonit především tranzitní kamionovou dopravu a tím snížit emise. „Poruba je dlouhodobě považována za obvod s nejčistším ovzduším v Ostravě. Nárůst automobilové dopravy se na něm ale negativně projevuje. A prodloužená Rudná by měla situaci radikálně zlepšit," dodal Jedlička.

Celkové stavební náklady podle Romany Šimáčkové dosáhnou na téměř tři miliardy korun bez DPH. K otevření nového úseku by mělo podle aktuálních plánů dojít během roku 2015.

Kolony na Rudné? Celý týdenUzavírky kvůli prodlužování Rudné nehrozí, přesto se v těchto dnech řidiči potýkají s dopravními komplikacemi. Už v pondělí ráno pocítili negativní dopady částečné uzavírky ulice Rudné ve směru z Havířova na Ostravu.

Uzavírka komunikace byla hlášena na konec května, ale ještě o prvním červnovém víkendu mohla auta bez jakýchkoliv omezení projet celou silnicí. V pondělí ráno však tento hlavní tah omezily a výrazně zpomalily práce na vozovce táhnoucí se přes kilometr a půl.

Jízdní pruhy pro řidiče jedoucí z Havířova do Ostravy jsou uzavřeny. Doprava je tak svedena do jednoho jízdního pruhu ve směru na Havířov a rychlost omezena na padesát kilometrů v hodině. Údržba komunikace by měla probíhat až do neděle 9. června. Po dokončení tohoto úseku se bude spravovat další část ulice Rudné. Řidiči tak musí s komplikacemi v dopravě počítat až do konce června.

Další uzavírky jsou Krajským úřadem Moravskoslezského kraje hlášeny v Šenově a na ulici Plzeňské v Ostravě.

V Šenově je od pondělního rána na celý týden uzavřen přejezd na ulici Václavovické. Řidiči si zde musí dát pozor, protože ulice je neprůjezdná. Na ulici Plzeňské probíhá propojování komunikace s ulicí Pavlovovou a stavba cyklostezky. Řidiče zde projedou, ale jsou omezeni svedením dopravy do jednoho jízdního pruhu.  (pin)

Za kolony v Porubě mohou opravy ulice 17. listopaduS dopravními komplikacemi a zdržením by měli počítat řidiči, kteří budou projíždět křižovatkou ulic 17. listopadu a Opavské v Ostravě-Porubě. Tvořící se kolony aut, ve kterých řidiči čekají až dvacet minut, jsou způsobeny výměnou kolejnic pro tramvajovou dopravu. Ty jsou podle mluvčího Dopravního podniku Ostrava Miroslava Albrechta již opotřebované.

„Silniční uzávěra je pouze částečná. Počet jízdních pruhů na ulici 17. listopadu ve směru od nemocnice byl k středečnímu dni omezen ze tří na jeden, ale řidičům je přesto umožněn průjezd a odbočení do všech směrů," uvedl Albrecht s tím, že opravy se v tomto týdnu překlopí do druhé poloviny. Od 6. června dojde ještě k výměně zbývající části kolejí, což bude také spojeno s úpravou silniční uzávěry a objížďkami.

Dopravní omezení potrvají do 12. června a o tomto víkendu se opravy kolejiště kromě motoristů dotknou také cestujících tramvajových linek číslo 3, 5, 7, 8 a 17. Podle dopravního podniku by lidé, kteří k přepravě využívají tyto linky, měli počítat s dvou- až tříminutovým zpožděním a reorganizací pravidelných tras tramvají. Spoje linek číslo 7, 8 a 17 jedoucí na zastávku Vřesinská budou ukončeny na zastávce Poruba vozovna a dále budou cestující pokračovat autobusy náhradní dopravy. Linka číslo 5 pak bude v celé délce trasy nahrazena autobusy náhradní dopravy a cestující linky číslo 3 budou na konečné zastávce vystupovat v Opavské ulici. (roh)

MARTINA KOZIOLOVÁ
TEREZA PINTÉROVÁ