Loni výroba masa za celý rok vzrostla po 11 letech poklesu o 0,8 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku stoupla o 1,1 procenta, aby ve druhém kvartálu opět poklesla o 0,7 procenta. Ve třetím čtvrtletí se pokles ještě prohloubil, a celková výroba masa činila 111.474 tun. Podepsal se na tom hlavně propad produkce vepřového, která se ve třetím čtvrtletí meziročně snížila o pět procent na 55.263 tun. Výroba hovězího a telecího naopak stoupla o 2,6 procenta na 16.330 tun. Produkce drůbežího vzrostla o 0,6 procenta na 39.831 tun. Výrazný pokles proti loňsku nastal ve výrobě skopového a kozího masa, a to o více než čtvrtinu na 41 tun.

Mlékárny ve třetím čtvrtletí nakoupily od tuzemských producentů zhruba 612,41 milionu litrů mléka, což bylo meziročně o 2,8 procenta více. Ceny zemědělských výrobců mléka se ale meziročně propadly o 22,6 procenta. Výrobci prodávali mléko jakostní třídy Q, pod kterou spadá většina produkce, za průměrnou cenu 7,32 Kč za litr.

V září se již dlouhodobý propad výkupních cen zastavil. „Odrazili jsme se ode dna," řekl dnes předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Mlékárny si nyní cení mléko více, protože na podzim a v zimě je tučnější a má větší obsah bílkovin. Pokles cen je daný přebytkem komodity na trhu. Podle Kopáčka je na vině ruské embargo a pokles poptávky v Číně. „Prognóza není pozitivní na dalšího půl roku," dodal předseda.

Ceny zemědělských výrobců se snížily také u některých jatečných zvířat. U prasat se meziročně propadly o 15,2 procenta, u kuřat poklesly o 2,1 procenta. Zemědělci prodávali jatečná prasata za průměrnou cenu 29,68 koruny za kilogram živého zvířete.

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala stojí za nízkými cenami jak levné dovozy ze zahraničí, tak ruské embargo. Někteří chovatelé již podle něj začali s redukcí chovů, zvláště ti, kteří se starají i o další zvířata. Specializovaní chovatelé se podle něj snaží podniky udržet. Pokud se na trzích nestane něco neočekávaného, ředitel nárůst cen v dalším půl roce neočekává.

Cena jatečných kuřat v první třídě jakosti byla 23,3 koruny za kilogram živé hmotnosti. Zvýšily se naopak ceny všech druhů jatečného skotu, tedy býků, krav, jalovic i telat. Průměrná cena jatečných býků byla 47,2 koruny za kilogram živého zvířete a 85,8 Kč u poraženého a zpracovaného zvířete.

Stavy prasat klesly

Na začátku třetího čtvrtletí chovali zemědělci v Česku 1,416 milionu kusů skotu, což bylo meziročně o 1,4 procenta více. Stavy prasat se k 31. červenci naopak snížily o 4,4 procenta na 1,56 milionu kusů.

Bilance zahraničního obchodu s živými zvířaty byla podle předběžných výsledků za období od června do srpna 2015 pro Česko kladná; vývoz do ciziny tedy převyšoval nad dovozem. V případě skotu činila bilance 18.190 tun, u prasat 4163 tun a u drůbeže 9126 tun. Přebytek vykázal od června do srpna také zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky. Vývoz převyšoval nad importem o 205.270 tun.

Na rozdíl od živých zvířat a mléka skončil zahraniční obchod s masem s pasivní bilancí. U hovězího převažoval dovoz nad exportem o 4211 tun, v případě vepřového masa šlo o 55.965 tun a u drůbežího o 19.344 tun.