Mezi potraviny ostře sledované zákazníky patří i ta nejsladší z nich – med. Česko se svými asi deseti včelstvy na kilometr čtvereční sice dlouhodobě patří mezi země s největší hustotou včel na světě, přesto zájem o jejich produkci někdy čeští včelaři uspokojí jen stěží. Roste s tím, jak se stále více spotřebitelů snaží dbát na zdravou výživu.

V letošním roce vyprodukovaly české včely asi 5900 tun medu, což odpovídá zhruba pětiletému průměru. „Je možné, že přijdou ještě nějaká čísla od opozdilců, změny by ale již neměly být podstatné,“ řekla předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Poznat kvalitní med není vždy snadné. Jak na to? 

Včelaření propadl Aleš Pelikán jako desetiletý kluk, dnes se mu věnuje čtyři desetiletí
Jak poznat kvalitní med? Ve vodě se rozpouští pomaleji, radí zkušený včelař

Letos podle ní úrodu medu neovlivnily ani tak rozmary počasí, jako rekordní zimní a jarní úhyny včel před sezonou. Pohromou pro úly je choroba varroáza, kterou přenáší parazitický roztoč kleštík zhoubný. „Přišli jsme o téměř čtvrt milionu včelstev,“ připomněla Machová. Celkem bylo v minulých letech v Česku téměř tři čtvrtě milionu včelstev.

Medu pro zákazníky by přitom mohlo být více, kdyby jej nepotřebovali sami včelaři pro doplnění stavů. Činí tak takzvanými oddělky z původního včelstva sestávající z mladé matky a dělnic.

Podívejte se, jak se vytáčí med:

Zdroj: Youtube

Ani tímto způsobem se jim však nepodařilo předchozí stavy zcela nahradit, stále podle Machové asi 40 tisíc včelstev k původnímu počtu chybí. „Včelstva, ze kterých se oddělky tvoří, se tím oslabují, což se projeví na množství vyrobeného medu,“ vysvětlila.

Vývoj ročních výnosů medu od českých včelařů (v tunách)

Rok / Výnos
2019 / 7020
2020 / 5000
2021 / 5500
2022 / 7602
2023 / 5900

zdroj: Český svaz včelařů

Podle statistiků se cena medu letos pohybovala v průměru mezi 180 až 190 korunami, při nákupech přímo od včelařů kilogram běžně stojí 200 korun. Jako u ostatních potravin se na rostoucí ceně podílejí vyšší náklady. „V tomto případě jde hlavně o cenu cukru, protože jím včelaři své včely přikrmují. A ten je teď výrazně dražší než býval dříve,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

Nedostatkem zájmu zákazníků ale netrpí ani včelaři, kteří prodávají výrazně dražší medové speciality. „Naším hlavním produktem je ochucený med, proto jsme si dovolili dát vyšší cenu,“ řekl Josef Kölbl ze Včelařství Domovina z obce Lubno na Havlíčkobrodsku.

Firma nabízí zejména pastovaný med s řadou neobvyklých příchutí, ořechy v medu a medoviny. Na skladě má i běžný med zhruba za 350 korun za kilo.

Pohromou pro české včely letos byla nemoc varroáza:

Nákup místního medu je to nejlepší, co se dá udělat pro přírodu. Spotřebitel přesně ví, od koho med kupuje a z jakého konkrétního místa. Může si za lžičkou medu představit konkrétního včelaře
Včelaře znepokojuje varroáza. Roztoč ohrožuje včelstva, některá už zahubil

Ani těmto včelařům z Vysočiny provozujícím kolem dvou stovek včelstev se před sezonou nevyhnuly úhyny, letos to bylo něco přes desetinu. „Bývá to bohužel každý rok a je s tím potřeba počítat,“ konstatoval Kölbl.

K boji se škůdci proto využívají český vynález zvaný termosolární úl. Jedná se o zařízení, které je dokáže hubit bez použití chemie. Úl se v něm na přímém slunečním světle zahřeje na teplotu, kterou včely, na rozdíl od původce choroby, dobře snášejí. „Momentálně máme na farmě jeden termosolární úl a v příštím roce si chceme pořídit další, protože s tím máme dobrou zkušenost,“ pochvaluje si Kölbl.

Bez pomoci včelstva zemřou

Odborníci potvrzují, že bez řádné péče včelařů se tento hmyz s parazitem, který byl do Evropy zavlečen někdy před půlstoletím, sám vypořádat nedokáže.

„Když jim včelař nepomůže, umřou,“ uvedl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského.

Naopak včelám příliš nevadí zima včetně mrazů, které byly v Česku před pár dny. „Včely za dobu sto milionů let už zažily všechno možné včetně několika dob ledových, takže tohle je vůbec nerozhází,“ konstatoval.

Do Česka letos dorazila sršeň asijská. Pro tuzemské včely je doslova smrtícím rizikem:

Sršeň asijská
Sršeň asijská v ČR: Její hnízda je nutné zlikvidovat do jara, zdůrazňuje včelař

Zdroj: DeníkNěkteří včelaři však nesou ztráty svých včelstev těžce. „S ohledem na velké zimní a jarní úhyny včelstev se počet chovatelů včel snížil asi o dva tisíce. Neměli zřejmě již zájem o obnovu včelstev, která uhynula,“ posteskla si Machová.

O budoucnost českého včelařství přesto nemá šéfka českých včelařů strach. Úly podle ní budou i nadále v dobrých rukou. Svědčí o tom i úspěchy začínajících českých teenagerů na mezinárodních závodech těchto „včelaříků“. „Letos ve slovinské Lublani náš tým v konkurenci 30 zemí obsadil první místo,“ dodala Machová.

Do včelařských kroužků chodí asi 1500 dětí, které většinou k nim přivedli jejich rodiče a prarodiče.