Příprava přestavby olomouckého Prioru po průtazích pokračuje. Zastupitelé na svém středečním jednání kývli na změnu regulačního plánu, která je potřeba k dalším krokům před zahájením stavebních prací. Již dvakrát odložená přeměna obchodního domu nejspíše začne příští rok na jaře.

Rozplynula se tak hrozba, že by investor kvůli zbrzdění, které svými připomínkami vyvolal olomoucký senior Jan Chladnuch, od změny Prioru na moderní obchodní galerii odstoupil.

Podpora obyvatel

Na zasedání přišli připravovanou rekonstrukci Prioru podpořit také obyvatelé města, kteří žijí v jeho okolí.

U řečnického pultu, který Olomoučané na setkání zastupitelstva využívají spíše sporadicky, se vystřídali hned čtyři.

Podle Martina Finka je Prior nešťastnou stavbou, kterou je třeba změnit.

„Není jiná cesta, jak centrum Olomouce zkrášlit, než obchodní dům přebudovat a zvelebit i přilehlé Mořické náměstí. Změna v okolí bude ve prospěch všech obyvatel města,“ podotkl Fink.

Podobně pak ke kladnému rozhodnutí zastupitele vyzýval i Jan Žváček.

„Bydlím kousek od Prioru a na stavbu se musím denně koukat. Cokoli se bude dít, bude lepší než současný stav. Navíc budoucí podoba obchodního domu vypadá ze všech stran lépe než nyní. Lidé z okolí nechtějí přestavbě bránit. Naopak,“ vysvětlil Žváček.

Stavba má i odpůrce

Na zasedání také vystoupil odpůrce architekty navrhované proměny Jan Chladnuch.

Shrnul své připomínky k přestavbě Prioru, kvůli kterým se příprava projektu zbrzdila. Vadilo mu především zásobování z Mořického náměstí, zrušení podloubí a přiblížení Prioru k Merkurově kašně.

Poslední připomínce dala radnice za pravdu a tým architektů projekt musel změnit tak, aby budova zůstala poblíž kašny ve stejném měřítku jako nyní.

Zastupitelé se nakonec přiklonili ke kladnému rozhodnutí a odsouhlasili poslední ze tří fází změny regulačního plánu. Přestavbě tak dali zelenou.

Primátor: Bude to obrovská změna k lepšímu

Podle primátora Martina Novotného si centrum Olomouce opravu nevzhledné budovy zaslouží.

„Považuji projekt v této lokalitě za obrovskou změnu k lepšímu. Vnímám jako čest být primátorem města v době, kdy se místo začne měnit. Investor se totiž pokusí částečně napravit křivdu, kterou zde minulý režim napáchal,“ poznamenal primátor.

Co pro tým architektů a investora rozhodnutí zastupitelů znamená?

„Začátek dalších prací. Zároveň také závazek a břemeno. Chci proto ujistit Olomoučany, že uděláme vše proto, aby po změně obchodní dům odpovídal našim návrhům,“ objasnil architekt projektu Miroslav Pospíšil.

Nový Prior? Snad na podzim 2012

Pro investora a architekty je středeční rozhodnutí zastupitelů teprve začátek na cestě za dalšími potřebnými razítky.

„Budeme chystat projekt pro územní řízení, na něj pak navazuje žádost o stavební povolení. Pak bude investor vybírat dodavatelskou firmu. Pokud vše půjde bez problémů, tak bychom se chtěli do stavebních prací pustit na začátku příštího roku a v říjnu 2012 spustit nový provoz,“ vysvětlil další postup architekt.

Oprava ulice zatím s otazníkem

Původně se měla ke stavbě připojit i olomoucká radnice a opravit ulici 8. května a 28. října. Zatím se stále jedná o tom, zda obě akce město spolu s investorem zahájí současně nebo ne.

„Do konce volebního období však chci, aby obě ulice byly opravené,“ slíbil primátor.

Čtěte také: Tvůrce olomouckého Prioru: Beton mu sedne nejlépe