„Úprava by se měla dotknout pronajímání více než tří bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami,“ konstatoval mluvčí ministerstva Milan Řepka. Novela podle něj zatím existuje v pracovní podobě, jeho úřad ji zaslal dalším ministerstvům k posouzení a k připomínkám.

Boj se zneužíváním

„Je třeba zejména zhodnotit soulad návrhu s ústavním pořádkem,“ dodal Řepka. Z toho důvodu zatím není jasné, kdy se návrh dostane do standardního připomínkového řízení a k poslancům do sněmovny.

Návrh ministerstvo průmyslu vypracovalo kvůli „problematice boje s chudobou a sociálním vyloučením“, a MPO jej dostalo za úkol na kulatém stole pořádaném ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). „Ministerstvo průmyslu již své představy o zavedení živnostenských oprávnění připravilo,“ konstatovala minulý týden na tiskové konferenci u příležitosti dvou set dnů ve funkci.

Důvodem, proč stát na zavedení živnostenského oprávnění trvá, je kšeftování některých lidí, kteří zvláště v příhraničních a chudých oblastech skupují levné byty, předraženě je pronajímají a „rejžují“ velké peníze ze sociálních dávek.

Více kontroly

Pokud se podaří živnostenské oprávnění zavést, dostanou se více pod kontrolu, budou muset danit příjmy, které z této činnosti plynou a mít také označenou provozovnu, kterou nahlásí na živnostenský odbor příslušného městského či obecního úřadu.

„Docela mě překvapilo, že ten návrh je již v nějaké podobě hotový. Prý právě ministerstvo průmyslu se mu bránilo,“ říká Vít Lesák z Platformy pro sociální bydlení. Pokud se ho ale podaří prosadit, bude to podle něj mít dva efekty. „Může to některým lidem ztížit tuto formu ‚podnikání‘,“ říká Lesák. Na druhou stranu ale může ztížit cestu k bydlení pro některé sociálně vyloučené lidi, kteří normální ubytování v současnosti už jen těžko shánějí.

Víkendové bydlení

O zavedení živnostenského oprávnění pro lidi pronajímající byty se nemluví pouze kvůli ghettům na severu republiky. Diskutuje se o něm i v souvislosti s rostoucím počtem turistů, kteří bydlí přes portál Airbnb. Tedy v soukromých bytech a domech, jež jim pronajímají majitelé. Kritici jim vyčítají například to, že „kazí“ trh s nájemním bydlením.

Až doposud se ale stát zavedení živnosťáků bránil s tím, že by poškodil například policisty nebo některé další úředníky, jež mají podnikání zákonem ztížené. „Pokud jde o trh s chudobou, tam by živnostenský list spolu s dalšími opatřeními mohl něco změnit, ale u air-bnb ne,“ říká Milan Taraba ze Sdružení nájemníků. Tam je prý totiž hlavním problémem nedostatek bytů.