Největší pokles akcií internetových maloobchodníků za poslední dva roky zabolel zejména Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Amazon a v současnosti nejbohatšího člověka na světě, který zchudl o 9,1 miliard dolarů (203 miliard korun). Čistá hodnota jeho firmy se snížila na 145,2 miliardy dolarů (3,2 bilionu korun), což je nejméně od letošního července.

Jmění nejbohatšího evropského člověka, Bernarda Arnaulta, kleslo o 4,5 miliardy dolarů (101 miliard korun) na 66,9 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Akcie jeho impéria s luxusním zbožím LVMH se propadly poté, co společnost potvrdila zprávu, že Čína zpřísňuje hraniční kontroly.

Francouzský magnát v pátek ztratil 3,5 miliardy dolarů (78 miliard korun), když se na sociálních sítích začaly šířit zvěsti o posílených hraničních kontrolách, které mají zamezit nepovoleným dovozům zboží, jako jsou kabelky Louis Vuitton a boty Berluti.

Nejvíc se to dotklo Američanů

O více než jednu miliardu dolarů (22,3 miliardy korun) přišlo 17 lidí napříč sektory. Procentuálně nejhůře je na tom americký investor Warren Buffett, jehož společnost Berkshire Hathaway ztratila 4,9 procent čistého jmění, což představuje 4,5 miliardy dolarů (101 miliard korun).

Skupina 67 nejbohatších technologických mogulů, mezi něž patří například Bill Gates nebo zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, ztratila ze svého kolektivního čistého jmění 32,1 miliardy dolarů (717 miliard korun).

Co do národností pak byli s celkovým propadem o 54,5 miliardy dolarů (1,2 bilionu korun) nejvíce postiženi američtí miliardáři.