Poprvé zrušili Mezinárodní strojírenský veletrh, postupně přibývají další akce, které se měly konat na brněnském výstavišti. Podle ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše je aktuální situace katastrofální a zavinila ji opatření kvůli koronaviru. Společnost se chystá propouštět a očekává rekordní hospodářskou ztrátu ve stovkách milionů korun.

I udržovací provoz stojí firmu desítky milionů korun. „Neznám tak velkou firmu v České republice kromě Betsportu, která by už půl roku nesměla podnikat. Koncem roku nám dojde likvidita,“ prohlásil Kuliš.

Rodina a finance - Ilustrační foto
České domácnosti v době krize: Nákupy omezila třetina z nich

Zástupcům společnosti vadí podle nich nesmyslná opatření ministerstva zdravotnictví. „Ve skutečnosti popírají podstatu veletrhu. Nelze jej dělit na stavebně oddělené sektory s omezeným počtem lidí, kteří se nesmí mezi sektory pohybovat,“ sdělil Kuliš.

Veletrhy Brno kvůli složité finanční situaci propustí zhruba osmdesát lidí. „Jedná se téměř o třicet procent zaměstnanců. Naše svízelná situace se dotýká dalších stovek a tisíců lidí v ostatních firmách, restaurací a hotelů, které jsou a budou prázdné. Hotely v Brně naplní jen Mezinárodní strojírenský veletrh a MotoGP,“ doplnil Kuliš.

Útlum bude pokračovat

Podle ekonoma Petra Pelce ze společnosti Cyrrus se dala podobná situace očekávat. „Propouštění pravděpodobně neskončí. Útlum pro veletržní průmysl bude pokračovat i příští rok,“ myslí si ekonom. Propouštění zaměstnanců může podle něj potkat i další oblasti, jako jsou letiště.

Představitelé Veletrhů Brno o současné situaci diskutují i s vedením Brna. „Jednala jsem i s odbory. Navíc jsme si objednali analýzu u společnosti Deloitte. Má posoudit doposud přijatá opatření a případně navrhnout další,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková.

Senioři a peníze - Ilustrační foto
Vláda chce výrazně zvýšit penze. Ekonomy to šokuje

Věří, že oborům a činnostem, které jsou nejpostiženější stále trvajícími vládními nařízeními, což je i výstavnictví, pomůže stát. „Rozumím argumentům ředitele Kuliše, když říká, že běžný odborný veletrh se v ničem neliší od otevřeného obchodního domu a že stát pravděpodobně nechápe, jak tento byznys funguje,“ podotkla brněnská primátorka.

Kuliš sdělil, že Veletrhy Brno se bez pomoci státu neobejdou. Společnost požádala ministra průmyslu a obchodu o pomoc. Požaduje po státu také uvolnění středně velkých akcí s průměrnou denní návštěvností tři až pět tisíc lidí denně. „Zatím bez výsledku. Počty lidí v nákupních centrech nikdo nepočítá, ve skutečnosti jsou mnohem vyšší než na veletrhu. Palladium v Praze denně navštíví desítky tisíc lidí,“ vyčíslil Kuliš.

Veletrhy Brno ve ztrátách

očekávaná hospodářská ztráta: rekordní, v řádu stovek milionů korun
důvod problémů: pokračující omezení kvůli koronaviru, blokují veletržní průmysl
udržovací náklady na provoz: desítky milionů korun
přijatá opatření: propuštění téměř třiceti procent zaměstnanců
zrušené veletrhy: Mezinárodní strojírenský veletrh, veletrh Woodtec, Techagro, Salima