„Turecko si řadu let užívalo výhod Spojených států. Teď ale drží našeho skvělého křesťanského pastora, který nyní reprezentuje naši zemi jako skvělý patriot a rukojmí. Nebudeme nic platit za propuštění nevinného, Turecku to ale vrátíme!“ napsal Trump na svůj twitter.

„Pokud ho nepropustí, můžeme udělat mnohem více,“ prohlásil včera americký ministr financí Steven Mnuchin.

Americký pastor Andrew Brunson čelí v Turecku obvinění z terorismu a špionáže. Evangelický kněz, který sloužil ve městě Izmir na západě země, podle Ankary spolupracoval se Stranou kurdských pracujících, viní ho také z podílu na nepovedeném vojenském puči v roce 2016. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody až na 35 let. 

Pastor se také údajně zapojil do hnutí okolo tureckého islámského duchovního Fethullaha Gülena, kterého Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat. V Turecku je na islámského učence vydán zatykač, schovává se proto v americké Pensylvánii. Ankara již několikrát žádala jeho vydání. Erdoganovi je Gülenovo hnutí dlouhodobě trnem v oku.

Bojkot amerického zboží?

Turecká lira ztratila vůči dolaru téměř polovinu své hodnoty od začátku letošního roku, její krize vrcholila koncem minulého týdne, kdy poklesla o téměř dvacet procent. Měna se sice již odrazila od svého dna a posiluje, ekonomika ale z nejhoršího venku zdaleka není. Krize také vyvolala záchvěvy na dalších světových trzích. Poklesla kvůli ní například indická rupie, mírně i česká koruna. 

Minulý pátek USA totiž zdvojnásobily cla na dovoz tureckého hliníku a oceli. Turecko v reakci na to zavedlo tarify ve výši 120 procent, na alkoholické nápoje 140 procent a na tabák ve výši 60 procent. Cla uvalilo také na americkou kosmetiku, uhlí a rýži.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil USA z toho, že „chtějí přivést Turecko na kolena“. Autoritativní vládce před několika dny prohlásil, že řešením krize je bojkot amerického zboží a nařídil Turkům, aby například nekupovali americké telefony iPhone. Hájil také domácí měnu a vyzval obyvatele, aby prodali své dolary a eura a nakoupili liru, čímž by posílili ekonomiku. Podle něj je krize výsledkem spiknutí proti Turecku.

Oba státy NATO rozděluje odlišný pohled na válku v Sýrii, kde Spojené státy podporují Kurdy v boji proti Islámskému státu, Ankara je ale považuje za ohrožení své bezpečnosti.