Fixem ručně přepsané datum minimální trvalivosti. Potraviny s prošlým datem použitelnosti i s prošlým datem minimální trvanlivosti. Nedostatky v úrovni hygieny. To je výsledek kontroly v prodejně potravin v jablonecké ulici 5. května.

Na nedostatky upozornily Deník samy zákaznice, když si minulý pátek ráno koupily čokolády. „Jednu jsme rozbalily, byli v ní červi. Pak jsme si všimly, že jsou dávno prošlé,“ zlobila se Markéta Fialová.

Při vlastním kontrolním nákupu jsme zjistili, že obdržené jogurty mají přepsané datum. Obchodnice Zimmerová přiznala, že v lednici má další čtyři. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v Ústí přijala podnět Deníku a sami kontroloři se vydali ověřit, jak to v prodejně chodí.

„U jednoho druhu potraviny bylo zjištěno přepsání data minimální trvanlivosti,“ konstatovala ředitelka inspekce Jana Balachová. Ručně byla fixem v datumu přepsána číslice v dvojčíslí udávajícím měsíc z 03 na 08. 27.03.07 bylo přepsáno na 27.08.07. „Opravdu se jednalo o rok 2007,“ zdůraznila Balachová.
Mimo další prohřešky se inspektorům nelíbila ani hygiena panující v obchodě, i když pes v momentě kontroly v provozovně nebyl. „Nedostatky nejen v prodejně ale i v zázemí,“ dodala ředitelka SZPI.

Na nevyhovující potraviny vydali zákaz prodeje a k odstranění nedostatků v oblasti hygieny vydali příslušná opatření. „Jejich splnění ověříme následnou kontrolou,“ poznamenala na závěr.