V největším tuzemském třídícím poštovním uzlu v pražských Malešicích zaznamenali 20. prosince zvýšení počtu balíků na dvojnásobných 210.000. Počet balíků ze zahraničí vzrostl o 50 procent.

Právě největší třídírna v Malešicích přitom byla v pondělí dějištěm dvouhodinové výstražné stávky kvůli zvýšení mezd a nejvíce protestujících je v tomto provozu i během dnešního celodenního protestu. Podnik ale stávkující v předvánoční špičce nahradil jinými zaměstnanci nebo brigádníky.

Úterý bylo posledním dnem na podání balíku, kdy pošta garantovala jeho dodání ještě do Vánoc. Pošta před Vánocemi zejména ve vybraných pražských pobočkách rozšířila otevírací dobu a zákazníci ve všech krajských městech mohou nově využít službu večerního doručování od 18:00 do 21:00. Česká pošta zajišťuje dále nepřetržitý výdej uložených zásilek na vybraných osmi depech po celé České republice. Na dalších více než 60 depech jsou balíky vydávány od 08:00 do 20:00.

Čtěte také: Na poště podle odborů stávkovalo 1200 lidí, podle firmy desetina

Zhruba 99,5 procenta zásilek je doručováno na českém trhu, zbytek je ze zahraničí, nejčastěji přicházejí z Číny, Japonska, Slovenska a USA.

Česká pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává přes 30.000 lidí. Před Vánocemi tradičně najímá stovky brigádníků na výpomoc, letos se ale potýkala s nedostatkem zájemců na trhu.

Přečtěte si: Za zaplacené nedoručené dárky lze získat peníze zpět