Žena, která se rozhodla „rozjet" v České republice zatím ojedinělou službu a od loňského listopadu vozí do nemocnic a lékařských zařízení pacienty, seniory a handicapované osoby, Deníku sdělila, že se jí úřady zřejmě snaží tento druh podnikání znemožnit.

„Paní na krajském úřadu mi ukázala dodatek ze zákoníku, který definuje pacienty. Tak mi vlastně sdělila, že Novodobá sanitka zmizí a bude buď taxíkem, nebo osobní přepravou. Varianta, že bych jezdila jako sanitka, je už jen vzhledem k tomu, že pacienty dosud vozím osobním vozem, pochopitelně nereálná. Pokud budu provozovat svou živnost jako taxi, ztratí o mně zase povědomí pacienti a lidé, kteří mé služby využívají," obává se mladá žena z Ostravy-Poruby. Ta má od konce loňského října koncesi od živnostenského úřadu ostravského magistrátu na předmět podnikání: Silniční motorová přeprava vnitrostátní příležitostná osobní.

O polovinu levnější

Jak Romana Tvarůžková už dříve Deníku vysvětlila, nabízenými službami se snaží aspoň trochu ulehčit život lidem, kteří to potřebují. A to formou přepravy i následnými službami. „Našim pasažérům pomáháme i po vystoupení z auta například při cestě do ordinace lékaře či do nemocnice. Klienti si platí pouze za samotnou přepravu, která je o polovinu levnější než u běžných taxislužeb. Zdarma na ně čekáme, doprovázíme je k lékařům, vyřizujeme za ně formality, vyzvedáváme jim léky," uvedla provozovatelka Novodobé sanitky.

Podle mínění Romany Tvarůžkové může být údajně za celým problémem snaha některých taxikářů smést ji z trhu. „Snad se to ale celé vyřeší. Nedávno zvolený nový hejtman kraje Miroslav Novák mi už volal a domluvili jsme se na schůzce hned počátkem ledna. Takže snad vše dopadne dobře," doufá Romana Tvarůžková.

Dodala také, že dostala i radu, jak by mohla zákon obejít a pokračovat. „To by ale zmizela Novodobá sanitka a byla z ní jen obyčejná osobní přeprava, na kterou by asi také lidé moc neslyšeli," vidí úskalí nabízeného řešení Romana Tvarůžková.