"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Úřad práce. Ilustrační snímek
Nezaměstnanost v Česku stoupla na 3,3 procenta. Jedná se o sezonní výkyv

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci zajišťující kontrolu kvality, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 procent na 46 tisíc korun. Jsou ale i obory, kde se průměrná mzda zvýšila jen nepatrně. Mezi ně patří zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a zákaznická podpora, ukázala čísla.

Češi se bojí zbytečně. Potraviny obvykle tolik nezdražily. Některé jejich druhy dokonce oproti předchozímu roku mírně zlevnily.
Češi se děsí dalšího zdražování potravin. Některé přitom zlevnily, ukazují data

Vedle platů vrcholového managementu si podle nich zaměstnanci nejvíce vydělají v IT, kde je průměrná celková mzda včetně bonusů a odměn 63 240 korun. Nad hranicí 50 tisíc korun je průměr také v bankovnictví (50 400 korun), na podobné hladině jsou pak mzdy v oborech management kvality (46 tisíc korun), ekonomika a účetnictví (44 300 korun) a lidské zdroje (44 100 korun).

Z pohledu regionů vede Praha (58 300 korun), následovaná Středočeským (47 200 korun) a Jihomoravským krajem (46 tisíc korun). Na opačném konci žebříčku jsou kraje Karlovarský (36 500 korun), Olomoucký (38 600 korun) a Zlínský (39 200 korun), vyplývá z dat.

"Letošní růst mezd lze jen těžko predikovat. Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování," dodal Novák.