Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o šest procent na 39 685 korun. U mužů dosáhl 42 340 korun, u žen byl 36 842 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 073 a 74 654 korunami.

Za celý loňský rok činila průměrná mzda 43.341 korun, meziročně vzrostla o 7,5 procenta. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 10,7 procenta, reálně se proto mzda snížila o 2,9 procenta. Reálné mzdy tak klesly druhý rok v řadě, v roce 2022 to bylo o 8,5 procenta.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pátek představil definitivní podobu návrhu reformy důchodů. Co se změní? Deník pro vás připravil přehledný seznam
Jurečkova reforma penzí: Jaký bude důchod za deset let, kdo může do předčasného

„Reálné mzdy se v meziročním vyjádření snížily již v devátém čtvrtletí za sebou a pro zaměstnance se jednalo o nejchudší čtvrtý kvartál od roku 2017,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek doplnil, že za dva roky se reálná mzda snížila o 11 procent.

Růst nominálních mezd bude podle analytiků pokračovat, což se vzhledem k poklesu inflace projeví od prvního letošního čtvrtletí i ve zvýšení reálných mezd. „V letošním roce počítáme se zmírněním přírůstku nominálních mezd na šest procent. Vzhledem ke zkrocení inflace by ale takový růst měl zvednout úroveň reálných mezd o 3,5 procenta. Jednalo by se o nejlepší výsledek od roku 2019, který pomůže domácnostem solidně nabrat kupní sílu a spotřebními výdaji podpořit růst ekonomiky,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Začátek března je dobou, kdy lidé řeší daňové přiznání. Nezapomeňte na důležité věci, které s tím souvisejí.
Daňové přiznání: Podívejte, jak se letos daní peníze z pronájmu či výnos z akcií

Expertka PwC Andrea Linhartová Palánová ale upozorňuje, že firmy se mohou snažit o zmírnění tempa růstu nominálních mezd. Dufek také připomněl, že vzhledem k zavedení nemocenského pojištění a snížení prahu pro vyšší daňovou sazbu si lidé v čistých příjme nepolepší tolik, jak by napovídal vývoj hrubé mzdy.

Nejvíce berou ti v informačních oborech

Nejvyšší průměrnou mzdu měli ve čtvrtém čtvrtletí zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech, kde se průměrná mzda dostala téměř na 79 200 korun, s odstupem následuje peněžnictví a pojišťovnictví s úrovní kolem 70 300 korun. Nejnižší mzda zůstala v ubytování, stravování a pohostinství, a to kolem 26 700 korun.

Z hlediska krajů rostly loni ve čtvrtém čtvrtletí mzdy nominálně v rozmezí od 5,4 do 7,5 procenta, reálně po započtení inflace ale všude klesly. Nejblíž k zachování kupní síly měl Ústecký kraj, kde se mzdy nominálně zvýšily o 7,5 procenta a reálně klesly o 0,1 procenta, následoval Karlovarský kraj, kde mzdy nominálně rostly o 7,4 procenta a reálně klesly o 0,2 procenta. Nejnižší nominální mzdový růst o 5,4 procenta zaznamenala Praha, což znamenalo reálný pokles mezd o dvě procenta. Ostatní kraje se většinou pohybovaly v blízkosti republikového průměru.

Jaký mám po lednové valorizaci vlastně důchod? Tuto otázku si v lednu kladla celá řada důchodců.
Valorizace penzí: Češi shánějí, kolik mají nově důchod. Dopis nepřišel, co dělat

Podle absolutní úrovně výdělků nicméně zůstala metropole stále nejbohatším regionem, průměrná mzda tam byla 55 039 korun. Následoval Středočeský kraj s 46 535 korunami a Jihomoravský kraj s 45 569 korunami. Naopak nejnižší mzdy, v průměru 40 559 korun, mají zaměstnanci v Karlovarském kraji. V Karlovarském kraji je velký počet zaměstnanců ve službách, zejména v pohostinství, kde jsou mzdy dlouhodobě nižší proti republikovému průměru.

Průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2023

Období Nominální mzda v Kč Meziroční změna v procentech Vývoj v procentech po započtení inflace
1. čtvrtletí 41 338 +8,8 -6,5
2. čtvrtletí 43 305 +8,0 -2,8
3. čtvrtletí 42 678 +7,1 -0,8
4. čtvrtletí 46 013 +6,3 -1,2

zdroj: ČSÚ