„Banky postupně přizpůsobují úrokové sazby informacím, že normalizace měnové politiky hlavních centrálních bank nebude nijak rychlá, což se projevuje ve snižování delších sazeb," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Právě uvolněné měnové podmínky v ČR i eurozóně 
a snaha o aktivizaci úvěrových toků přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úroveň," doplnil ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank to v dalších měsících povede k pokračování poklesu sazeb ještě hlouběji pod dvě procenta, dodal. Levnou hypotéku si lidé chtějí udržet co nejdéle, proto není překvapením, že si fixují úrokové sazby na co nejdelší dobu. „Snižování delších sazeb logicky vede 
i ke změně preferencí fixací.

Nejoblíbenější jsou sice stále pětileté, nicméně na místo tříletých se na další místo v popularitě derou sedmileté fixace a nebude ani dlouho trvat, kdy klienti zareagují na současné prudké snižování desetiletých sazeb," dodal Rajdl.

To, že snižování úrokových sazeb není zdaleka 
u konce, dokazují i dvě 
z největších hypotečních bank. V květnu se ke zlevňování přiklonila jak Česká spořitelna, tak i Hypoteční banka. Od 16. května snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů také Wüstenrot hypoteční banka.

Rekordní sazby
Hypoteční sazby
Duben 2016 1,94 %
Březen 2016 1,97 %

Objem úvěrů
Duben 2016 17,06 mld. Kč
Březen 2016 17,91 mld. Kč

Počet úvěrů
Duben 2016 9042
Březen 2016 9375
Zdroj: Fincentrum Hypoindex