Naše průměrná mzda poprvé překročila 20 tisíc korun, psaly oslavně noviny v létě roku 2006. Po 11 letech se na konci letošního roku nejspíše opět dočkáme bombastických titulků. Růst mezd nabírá na obrátkách. „Ještě letošní rok bychom v tomto ukazateli mohli překonat 30tisícovou hranici,“ předvídá Petr Vlasák, hlavní analytik společnosti Tginvest.cz.

Podle dat Českého statistického úřadu se průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí „zaparkovala“ těsně pod hranicí 28 tisíc korun. Její růst na kulatou třicítku ale zprvu bude jen optickým klamem. „Třicet tisíc korun bude zcela jistě překonáno ve 4. čtvrtletí, kdy řada zaměstnanců dostává prémie, 13. platy a podobně,“ popisuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Aby průměrný plat dosáhl kulaté třicítky už letos a bez započítání vánočních bonusů, musely by mzdy meziročně růst tempem kolem devíti procent.

Ilustrační foto.
Průměrná mzda v Česku se přiblížila hranici třiceti tisíc korun

To nyní splňuje hlavně průmysl, kde platy rostou o 9,2 procenta a průměrná mzda v průmyslu už prorazila hranici 32 tisíc měsíčně. Ve zbytku ekonomiky ale letos platy porostou mezi pěti až šesti procenty. „Na průměrnou mzdu nad 30 tisíc si budeme muset počkat do roku 2018, ale opravdu to nebude dlouho trvat,“ myslí si Novák.

Tahounem Česka zůstává i nadále průmysl, v květnu rostl podle včera zveřejněných dat o 10,7 procenta. „Největší zásluhu na tomto excelentním výsledku měly opět automobilky, jejichž výroba se tentokrát zvýšila o 14,2 procenta,“ popisuje hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. „Firmám se hromadí zakázky a nestíhají, takže si budou muset zaměstnance navzájem přetahovat,“ popisuje Dufek. „Kdo chce expandovat a plnit zakázky, bude muset letos svým zaměstnancům výrazně přidat,“ zdůrazňuje. Jestliže na začátku roku konzervativně odhadoval růst mezd o pět procent, nyní by vsadil i na šestiprocentní nárůst.

Měsíční platy průmyslových firem v celé republice od ledna do konce září stouply o 3,9 procenta na 29 418 korun hrubého. Na Vysočině se mzdy meziročně zvýšily o 4,8 procenta, což byl v ČR rovněž nadprůměrný procentuální růst.
Chybí zaměstnanci a tak mzdy rostou. Trh si začíná předcházet i důchodce

Nadále však platí, že průměr platů je vždy ošidný a tažený hlavně nejvyššími platy. U mezd je proto nutné počítat i medián (tedy nejtypičtější mzdu). I v tomto případě by měla růst o šest procent a pokořit alespoň půlkulatou hranici. „Letos by mohl medián mezd činit cca 25 000 korun,“ uzavírá Novák.