Průmysl v září svým růstem překonal očekávání. „Největším tahounem byla síťová odvětví, dále pak tradičně automobilový průmysl a chemie,” upřesnil výsledky ekonom Jiří Pour z UniCredit Bank. O poznání hůře se dařilo těžařům a výrobcům nápojů.

Ekonomové očekávají, že domácímu průmyslu se bude dařit i nadále. Brzdí ho nicméně akutní nedostatek pracovní sil a růst ceny práce, kvůli které už průměrná mzda v průmyslu překročila hranici 30 tisíc korun. „Rostoucí cena práce nemusí být dlouhodobě pro zaměstnance pouze výhodou, neboť motivuje firmy rozšiřovat investice do automatizace výroby,“ varoval Pour.

Vývoj průmyslu navíc naznačuje, že česká ekonomika se už začíná přehřívat. Studená sprcha čeká jako první nejspíše automobilky. A do stavebnictví dorazila už s předstihem nyní. 

Stavební produkce totiž v září přinejlepším stagnovala. Bez očištění o kalendářní vlivy dokonce spadla o více než setinu. „Více klesala produkce na inženýrských stavbách. Výstavba budov byla zhruba na úrovni září minulého roku,“ upřesnila Petra Cuřínová z Českého statistického úřadu. 

„Problém není v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládání. Stavebnictví tedy bylo ve třetím kvartálu jednoznačnou brzdou české ekonomiky,“ uvedl k číslům Pour. UniCredit Bank proto snížila odhad celoročního růstu stavebnictví na maximálně čtyři procenta.