Český výsledek nicméně není v Evropě ojedinělý. Poslední unijní čísla z konce roku 2017 ukazují růst průmyslové produkce průměrně o 4,8 procent. Ekonomové očekávají, že pozitivní vývoj bude v dalších měsících pokračovat, avšak zvolní tempo.
Analytik ČSOB Petr Dufek považuje lednová data s ohledem na kapacitní možnosti české ekonomiky za výborná. „Vzhledem k rostoucímu napětí na trhu práce opět zrychlil růst mezd. Tentokrát se tempo mezd dokonce těsně přiblížilo už k deseti procentům,“ podotkl Dufek. Protože klíčová průmyslová odvětví už mnoho prostoru k expanzi, očekává v průběhu roku zpomalení růstu na přibližně tři procenta.

František Táborský z Raiffeisenbank je větším optimistou: pro rok 2018 předvídá růst průmyslu okolo čtyř procent. A to navzdory tomu, že dynamika nových, zejména domácích zakázek zpomaluje. „Největší výzvou pro průmysl v tomto roce bude udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích mezd od roku 2008, pokračujícího nedostatku zaměstnanců a dalšího posilování koruny,“ dodal Táborský. Automobilky by se podle něj měly včas zachytit nástup nových technologií, zejména elektrifikace.
Podobná rizika pro český průmysl vidí i ekonom UniCredit Patrik Rožumberský. Navíc upozornil na dopady zdražování úvěrů v návaznosti na růst úrokových sazeb. „K tomu se může přidat cyklické zpomalení poptávky po autech v celoevropském měřítku,“ doplnil výčet Rožumberský s tím, že ukazatele nových zakázek ani nálady kapitánů průmyslu žádné dramatické zhoršení situace neindikují.
