„Český průmysl v dubnu příjemně překvapil. Meziroční růst o 2,2 procenta je dvakrát rychlejší tempo, než jsme čekali. Co se týče struktury růstu, je obrázek podobný jako v předchozích měsících. Průmyslovou výrobu táhne autoprůmysl, propadá se komerční elektronika," řekl analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

„I když se průmyslu daří, jeho výroba roste, nepropouští se, nečekají průmyslové firmy příliš silné měsíce," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Při pohledu na náladu firem a na indexy nákupních manažerů napříč Evropou je podle něj na blízkém obzoru další zpomalení. Druhé a třetí čtvrtletí tak budou pro českou ekonomiku z pohledu výsledku slabší, předpověděl.

„Nejde o nikterak oslňující kondici, ale je to mírně optimistická zpráva, kterých je v poslední době slyšet málo," komentoval data analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Připomněl také revizi březnového čísla do kladné hodnoty. Je však třeba vzít v úvahu skutečnost, že duben v roce 2011 byl jedním ze slabších měsíců a tato nižší základna měla vliv na hodnotu letošního růstu, podotkl.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce v dubnu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, a to o 8,3 procenta, uvedli statistici. Nejvýrazněji, o 19 procent, naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně vzrostly o 2,7 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 4,2 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách se zvýšily o 1,2 procenta.

Nové zakázky ze zahraničí v dubnu vzrostly o 7,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 11,6 procenta. I k meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce výroba automobilů, přívěsů a návěsů, objednávky v tomto sektoru stouply o 8,1 procenta. Naopak ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení se nové zakázky meziročně snížily o 14,7 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky v průmyslu se v dubnu meziročně zvýšil o desetinu procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně stoupla o 2,2 procenta na 25.924 Kč.