Analytiky říjnový pokles zklamal, podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala trh očekával půlprocentní růst. Důvodem není jen kalendář, ale i vyšší srovnávací základna z loňska a nižší výroba aut. Za celý rok by si měl průmysl podle Dřímala připsat 3,7 procenta a příští rok zrychlit růst na 4,3 procenta.

Proti loňskému říjnu klesla o čtvrtinu výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, o sedm procent slabší byla i výroba elektrických zařízení. Těžaři hlásí pokles výroby o 11,6 procenta. Produkce naopak o desetinu (9,7 procenta) vzrostla u oprav a instalací strojů a zařízení, dařilo se také výrobě gumy a plastů a výrobě počítačů. Proti září výroba průmyslových podniků klesla o 0,4 procenta.

Tržby výrobcům klesly zejména v tuzemsku, kde proti loňskému roku byly o 3,1 procenta slabší. Tržby z vývozu do zahraničí se snížily o 1,6 procenta. Nové zakázky se podnikům dařilo získávat zejména v zahraničí, kde nasmlouvaly dodávky o zhruba stejné hodnotě jako loni (stouply o 0,1 procenta). Domácí zakázky naopak klesly o 4,8 procenta. Zakázek ubylo zejména výrobcům elektrických zařízení (o 7,8 procenta) a výrobcům aut (o 1,7 procenta).