V Chomutově vznikne další průmyslová zóna. Vyroste na území Spořic, na ploše, kam by se vešlo třináct fotbalových hřišť.

Se vznikem industriální zóny se v obci dlouhodobě počítalo a v tomto duchu byl také v minulosti upraven územní plán. Pozemky dosud vlastnila společnost Arcona Capital, která svých 92 667 metrů čtverečních prodala průmyslovému developerovi skupině VGP. „Výsledek prodeje nás velmi potěšil a skupině VGP přejeme maximálně úspěšný průběh všech developerských aktivit, které pro tuto průmyslovou lokalitu do budoucna plánuje," uvedl Zbyněk Laube, ředitel Správy aktiv a rozvoje ve skupině Arcona Capital.

Děje se v regionu: Autobusoví odboráři zváží neomezenou stávku

Výrobní centra

Společnost VGP už obhospodařuje několik industriálních parků v České republice a také v několika státech Evropy. Zaměřuje se na výrobní centra s vynikajícím přístupem k silniční síti, což právě Spořice, ze kterých to není na dálnici D7 daleko, splňují. Své záměry s touto zónou však společnost zatím nechce zveřejnit.

Jak uvedl starosta obce, který je s investorem v kontaktu, nepůjde o žádný těžký průmysl. „Podle mých informací se v zóně mají postavit tři haly a ty se dál pronajmou výrobci součástek pro automobilový průmysl. Zaměstnat tam mají až 900 lidí," uvedl pro Deník Roman Brand.

Najde se 900 lidí?

Toto číslo ho těší a zneklidňuje současně. „Jsem rád, že přibudou nová pracovní místa, i když jsem zvědavý, kde budou shánět lidi, když nejsou ani v jiných firmách a zónách v okolí," podotkl Brand. Starosti si dělá hlavně s provozem. „Zneklidňuje mě, že by ty stovky lidí jezdily přes obec," připustil. „Zakázat jim to nemůžeme, stejně jako to nemůžeme zakázat lidem, kteří nakupují v Globusu a pak projíždějí naší obcí, ačkoli by mohli jinudy," dodal.

Na Chomutovsku dosud vzniklo osm průmyslových zón, tři jsou na Mostecku a čtyři na Lounsku, na Žatecku je známý Triangle. Investoři do regionu směřují mimo jiné i díky vysoké nezaměstnanosti, která jim dosud zaručovala přísun pracovní síly. Ta se ale rychle vyčerpává, sehnat dělníky do výroby začíná být problém.

Čtěte také: Preciosu chtějí Ázerbájdžánci, zaměstnali by až tři sta lidí