Polovina lidí podle průzkumu je pro zpřísnění podmínek pro předčasný důchod. Naopak 57 procent nesouhlasí s tím, aby byly nové důchody nižší a lidé by si na ně měli více šetřit. Kladně se k tomu záměru kloní 41 procent lidí.

Ještě více nesouhlasících má podle Kantaru návrh, aby věk odchodu do důchodu byl závislý na očekávané době dožití, což chystá ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Proti tomuto záměru se v průzkumu vyslovilo 68 procent lidí.

Pracující čeští důchodci patří k průměru zemí sedmadvacítky. Ilustrační snímek
Valorizace penzí zpomalí, předčasné důchody se zpřísní, schválila vláda

Vládní návrh změny v penzích zahrnuje pomalejší řádné valorizace důchodů a zpřísnění podmínek pro předčasnou penzi.

Obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací penzí v podstatě dočasným přídavkem. Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování.

Navýšení daní z neřestí lidé podporují 

Vláda spolu s důchodovou reformou v květnu představila také balíček ke konsolidaci veřejných financí.

Z opatření, které kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) navrhuje, lidé podporují zejména navýšení daní z neřestí. Pro se vyslovilo 80 procent lidí. Devětašedesát procent dotázaných souhlasí také s návrhem vyššího zdanění nadprůměrných příjmů a 55 procent se zvýšením daně se zisku firem.

Důchodová reforma? Ožehavé téma posledních týdnů
Penze by měla trvat 21,5 roku, navrhuje vláda. Předčasné důchody se zpřísní

Méně než dvě pětiny lidí ale souhlasí s navrhovanou úpravou sazby daně z přidané hodnoty a zrušením nebo úpravou daňových slev. Méně než 30 procent dotázaných je pro zvýšení daně z nemovitostí.

Kantar provedl průzkum v době od 15. května do 2. června a zúčastnilo se ho 1200 lidí.