Dosažení plného výkonu předcházely třicetihodinové kontroly paliva při osmdesátiprocentním výkonu reaktoru. "Pomocí čidel sledujeme, zda je neutronový tok v reaktoru rovnoměrně rozložen. Kontroly potvrdily, že palivo je dobře zavezeno a splňuje potřebné požadavky. Nyní nás ještě čeká kalibrace měřících systémů," uvedl vedoucí projektování aktivní zóny temelínské elektrárny Lukáš Milisdörfer.

Odstávku, která začala na konci srpna, ČEZ postupně prodloužil kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže parogenerátorů a následně i kvůli zvýšené teplotě ložiska. Po skončení kontrol operátoři zvyšovali výkon reaktoru velmi pozvolna. Za hodinu zvedli výkon o necelé jedno procento. Z osmdesáti procent se na plný výkon dostal blok za čtyřiadvacet hodin. "Nájezd bloku po odstávce je velmi pozvolný a spojený s řadou testů. Celé to trvá několik dní. Naopak brzdy má reaktor velmi rychlé a účinné. Z plného výkonu je schopen zastavit štěpnou reakci do tří vteřin," řekl Sviták.

Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,9 miliardy kilowatthodin elektřiny.