Šestého června roku 1991 se na největším jihlavském sídlišti Březinky otevřel vůbec první supermarket v tehdejším Československu – velkoprodejna Mana. „Dnes, kdy je nějaký super nebo hypermarket na každém rohu, tomu už těžko věří i pamětníci, ale tehdy to byla velká věc. Nic na takové úrovni zde do té doby nebylo," vzpomíná Tomáš Fejfar, tehdejší poslanec České národní rady, který se o vznik prodejny v Jihlavě zasadil.

Obchod v sídlištním nákupním centru Vysočina otevřela nizozemská společnost Ahold, nyní provozovatel sítě obchodů Albert. „Bylo to svým způsobem legrační. Do Jihlavy jezdily autobusové zájezdy až ze Slovenska. Poprvé jsme tam viděli takové věci jako třeba řezané květiny nebo okrájené maso," popsal Fejfar.

Tehdejší manažer prodejny Martin Hildemann vzpomíná, že už při rekonstrukci obchodu lidé zvědavě nakukovali přes výlohu. „Přesto nebylo jisté, jestli se nový typ obchodu bude líbit. Pohled na zástupy lidí hned první den ale mluvil za vše," řekl ČTK Hildemann.
Řady zákazníků neprořídly ani po měsících. „Pro běžné každodenní nákupy se do Many ale chodit nevyplatilo. Jezdilo tam i hodně přespolních, takže se člověk dost načekal," vzpomíná obyvatelka sídliště Drahoslava Kazdová.

Prodejna Mana, která rozpoutala boom supermarketů v zemi, skončila po necelých osmi letech. „Na sídlišti Březinky byla po Velikonocích uzavřena prodejna Mana. V bývalých prostorách byl pak v červnu otevřen supermarket Julius Meinl. Lidé byli velmi nespokojení," píše se v jihlavské městské kronice z roku 1999.

Dnes patří první československý supermarket opět pod společnost Ahold, která v roce 2005 převzala síť rakouského prodejce Julius Meinl. Prodejna nese název Albert a patří mezi šest obchodů této sítě v krajském městě Vysočiny.

Nákupní košík tehdy a dnes

Spotřeba vybraných druhů zboží na jednoho obyvatele za rok.

90. léta  současnost
Jižní ovoce  17,8 kg  31,2 kg
Minerální vody  16,1 l  55 l
Pšeničné pečivo  38,9 kg 52,7 kg
Těstoviny  3,5 kg  7,3 kg
Rajčata  4,2 kg  11,3kg
Kuřecí maso  12,8 kg  24,9kg

Zdroj: ČSÚ