Zdravotnické zařízení si od jednoho dodavatele pronajalo celkem 3483 kusů instrumentária. Důvodů k tomuto kroku vedlo hned několik.

„Od optimalizace instrumentária a jeho špičkovou kvalitu, přes významnou finanční úsporu až po kvalitní pravidelný autorizovaný servis, který nám firma po dobu pronájmu garantuje. Zajistí tak, že bez jakéhokoliv administrativního zatížení nemocnice a personálu budou mít naši operatéři nástroje vždy v perfektním stavu,“ řekl předseda představenstva Nemocnice Šumperk Martin Polach.

České nemocnice si doposud operační nástroje vždy nakupovaly, v západní Evropě model pronájmu úspěšně funguje už několik let. Šumperská nemocnice díky pronájmu od jednoho dodavatele včetně servisu ročně uspoří asi třicet procent nákladů proti dosavadnímu modelu.

Priessnitzův dům v centru jesenických lázní.
Prodej Priessnitzova rodného domu? Věc se zásadně změnila

Co odhalila inventrizace?

Samotné dodávce nových nástrojů a ucelených sad pro operace předcházela podrobná a náročná inventarizace.

„Ukázalo se, že řada operačních nástrojů už podléhala opotřebení. Je jasné, že pokud s nástroji denně operujete mnoho let a vystavujete je náročnému sterilizačnímu procesu, tak svoji funkci na sále sice splní, ale na jejich kondici je to znát,“ vysvětlil biomedicínský inženýr šumperské nemocnice Matěj Šťastný.

Inventarizace starých operačních nástrojů také ukázala, že jich nemocnice zdaleka nepotřebuje tolik a řadu z nich v ucelených souborech lékaři třeba ani nevyužili. Počet nástrojů tak nemocnice zredukovala o dvě pětiny. Podařilo se jí i sjednotit velice podobné nástroje s totožným využitím.

„Díky tomu se zjednoduší situace pro personál na operačních sálech a uleví se i personálu centrální sterilizace, protože denně nebudou muset sterilizovat takové množství operačních nástrojů,“ objasnil Matěj Šťastný.

Místo bývalého Pěničkova statku, kde vzniknou domky pro hendikepované.
Do Zábřehu zamíří třicet lidí s postižením, postaví jim nové domky