Návrhy na odkup zemědělských pozemků žena z Břeclavska dostává každý rok. „Před čtyřmi lety si cenili té samé půdy jen na polovinu,“ říká s tím, že pozemky neprodá. Bere je jako rodinné dědictví.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se cena půdy v tomto miléniu zvýšila už na čtyřnásobek. „Lze proto předpokládat pokračování dosavadního růstu. Vyhlídky rapidnější inflace zdražování půdy nahrávají, neboť lidé v obavě ze znehodnocení úspor intenzivněji hledají způsob, jak svoji kupní sílu ochránit, včetně právě investice do pozemků a půdy,“ uvedl.

Předkupní právo

Zemědělcům však vadí spekulanti, kteří nemají zájem na půdě nic pěstovat a skupují nemovitosti na kšeft, jako ideální málo rizikovou investici. „Půda prodejem sice nikam nezmizí, ale produkce z ní ano,“ podotkl viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček.

Sklizeň brambor. Ilustrační foto
Příště zasejeme obilí, hrozí bramboráři. Drtí je slevové akce

Agrární lobby u bývalé Sobotkovy ani dosluhující Babišovy vlády neuspěla s prosazováním zákona o prodeji půdy s předkupním právem pro zemědělce nebo stát. Mělo jít o jeden z nástrojů, který by je motivoval k ještě větší péči o půdu.

Hlaváček už léta kritizuje vládní představitele státu, že bez schválení podobného zákona nepřímo umožňují výprodej půdy do rukou spekulantům.

„I mně chodí každý týden dopisy s nabídkami. V současné době není český trh s půdou nijak regulován. V Evropské unii jsme výjimkou, určitou regulaci mají i ve Spojených státech. Ani u formující se nové Fialovy vlády nevidím vůli k takové legislativní změně,“ řekl Deníku viceprezident agrární komory za jižní Moravu.

Národní bohatství v rukou cizinců

V České republice je v současné době asi 3,2 milionu vlastníků půdy. Málokdo z nich však půdu obhospodařuje sám, většině z ní plyne výnos ve formě nájemného nebo pachtovného. Čeští a moravští zemědělci tak často hospodaří na pronajaté půdě, což je jeden z možných problémů. „Je to pro ně nejistota a nestabilita. Modlíte se, aby majitel pozemek, do nějž investujete, vám za zády neprodal,“ konstatoval Hlaváček. Komplikace zmírňuje alespoň zákonná výpovědní lhůta u zemědělského pachtu. Standardně při změně vlastníka zůstávajípachtovní smlouvy v platnosti.

Zemědělské družstvo Bulhary na Břeclavsku obdělává tisíc hektarů půdy. Podle jeho předsedy Antonína Osičky si družstvo asi polovinu z toho pronajímá. „Je pro nás stále víc komplikované vyjednávat nové dlouhodobější smlouvy s majiteli. Lidé kolikrát požadují nesmyslně vysoký nájem, v některých lokalitách by se nám pěstovat obilí ani nevyplatilo,“ pověděl zemědělec.

Podle něj je na Břeclavsku průměrná tržní cena zemědělské půdy zhruba od pětadvaceti do třiceti korun za metr čtvereční. „Půda je národní bohatství. Bojujeme o každý metr. Bohužel se jí stále víc dostává do rukou cizinců. Třeba na Mikulovsku, nebo na Brněnsku vlasatickou zemědělskou společnost obhospodařující tisíc hektarů koupila dánská firma,“ zmínil Osička.

Zatímco v době koronavirových lockdownů nakupovali Češi převážně balený chléb v supermarketech, nyní si jej chtějí opět více vychutnat. Roste proto zájem o nejrůznější speciály.
Chléb s ořechy či semínky. Každý třetí bochník prodaný v Česku je speciál

Investoři do zemědělské půdy se nejčastěji zajímají o pozemky z kategorie trvalý travní porost a orná půda. Trvalý travní porost je pozemek porostlý travinami a hlavní výtěžek z něj je představován senem, případně je rovnou určený k trvalému spásání dobytkem.

Podle zprávy společnosti Farmy.cz byly loni tržní ceny orné půdy v průměru o pětatřicet procent vyšší než ceny trvalých travních porostů. Orná půda je tak pro investory cenově zajímavější, ale při koupi o něco dražší.

„Při koupi půdy takřka každý zvažuje nejen vlastní hodnotu půdy, jaká je právě nyní, a co lze na daném pozemku vypěstovat či postavit, ale zvažuje právě také to, jak pozemek zhodnotí v příštích letech či desetiletích,“ doplnil ekonom Kovanda.

Cena půdy v ČR

Rok 2020:
- 25,4 Kč/m² byla průměrná tržní cena zemědělské půdy
- o 3,9 % vzrostly průměrné ceny oproti r. 2019
- během milénia se cena půdy zvýšila na čtyřnásobek; ještě v roce 2010 byl průměr za hektar 102 tisíc korun, loni už 253 tisíc korun
- loni byly tržní ceny orné půdy o 35 % vyšší než tržní ceny trvalého travního porostu
- 4% daň z nabytí nemovitostí byla v roce 2020 zrušena

Zdroj: Farmy.cz