Centrální banka, která v srpnu poprvé po deseti letech zvýšila úrokové sazby, bude dál „přitápět pod kotlem“. A podle všeho rychleji, než se čekalo. Naznačili to někteří členové bankovní rady a myslí si to i analytici.

Důvodem je obava z přehřívání ekonomiky, které by nakonec mohlo vyústit v krizi – především na trhu realit. Jejich ceny rostou nejrychleji v celé EU (meziročně až o 11 procent).

Ekonomika teď šlape na plné obrátky: meziročně o 4,7 procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká (4,1 procenta), domácnosti utrácejí a stále se daří i exportu. Jedinou šancí, jak nedopustit možnou hypoteční a následnou bankovní krizi, je z pohledu ČNB právě zdražení peněz přes vyšší úroky.

V srpnu vzrostly centrální úroky na 0,25 procenta. Nepatrně to už pociťují nebo to v nejbližších dnech pocítí lidé s tzv. plovoucí hypotékou. „Zvýšení sazeb ČNB se projevilo právě rostoucími sazbami na mezibankovním trhu a tedy i ve variabilních zápůjčních úrokových sazbách,“ potvrzuje hypoteční analytik Fincentrum Josef Rajdl. Zatím jde o drobné desetiny procenta, konkurence na trhu je velká, banky zdražují jen opatrně. „Nějakou silnou reakci do sazeb hypotečních úvěrů nepředpokládám, spíše se budou nadále zvyšovat plíživě,“ míní Rajdl.

TEĎ, NEBO POTOM?

Otázkou je, kdy ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení úroků. Viceguvernér Mojmír Hampl v rozhovoru pro agenturu Reuters naznačil, že sám by zvedl ruku pro růst sazeb už 27. září, kdy je zasedání banky. „Přijde mi to jako možné, že další okamžik už může být na příštím zasedání,“ řekl Hampl agentuře.

Včera se navíc Česká republika dočkala pochvaly od mezinárodní ratingové agentury Fitch – zlepšila výhled naší ekonomiky: místo známky „stabilní“ jsme povýšili na „pozitivní“. „Zlepšení ratingu je přitom dalším argumentem pro zvýšení sazeb ČNB,“ podotýká ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Podle části analytiků však bankéři možná počkají až na listopad. „Na zasedání koncem září bankovní rada nebude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu,“ míní hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Podle něj je to každopádně teprve začátek. „Ve zvyšování úrokových sazeb bude ČNB pokračovat i v roce 2018, kdy předpokládáme, že k tomuto kroku přistoupí třikrát,“ odhaduje Vejmělek.

Na konci příštího roku by se tak centrální sazby mohly pohybovat místo dnešních 0,25 kolem 1,25 procenta. V běžných bankách by to průměrnou výši hypotečních úroků poslalo nad tři procenta. Hypotéku má nyní každá třetí domácnosti, úvěr splácí podle dat MMR 655 tisíc lidí, kteří dluží skoro bilion korun.