Půjčky před výplatou, známé též jako mikropůjčky, rychlé nebo finské půjčky, existují na českém trhu dva roky a v současnosti je poskytuje asi padesát společností. David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni upozorňuje, že počet občanů, kteří si přišli pro radu kvůli takzvané půjčce před výplatou, se vloni zdvojnásobil.

Dluhy stále dokola

Profil lidí, kteří do poradny přicházejí, je podobný. Nejčastěji se jedná o lidi s nižším vzděláním a s podprůměrným čistým příjmem, kteří žijí v Moravskoslezském kraji, Praze a Ústeckém kraji. V porovnání s ostatními se však ve finančních problémech kvůli půjčce před výplatou ocitají častěji mladší ročníky.

„Zejména jde o věkovou skupinu 25 až 35 let. Tyto půjčky se totiž vyřizují převážně přes internet a k němu mají mladší osoby blíže," konstatuje David Šmejkal. Podle něho o půjčku před výplatou žádají především zájemci, kteří již mají několik půjček, z nichž alespoň část je po splatnosti. Výjimkou není ani to, že některé pohledávky již vymáhá exekutor. Takoví lidé se pak dostávají do osudových problémů s rodinným rozpočtem.

Pomůžou licence?

Kvůli zadlužení a neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nesplní podmínky pro čerpání standardního úvěru a využijí tyto krátkodobé půjčky. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení.

Rizika spojená s půjčkami před výplatou by podle Martina Švába snížila úprava zákona o spotřebitelském úvěru: „Zákon o spotřebitelském úvěru se v současnosti vztahuje pouze na úvěry od 5000 do 1 880 000 korun. Navrhujeme odstranění této hranice a zavedení platnosti zákona pro všechny půjčky."

Další cestu k dosažení větší transparentnosti na trhu s krátkodobými půjčkami vidí tento právník v zavedení licencí. Finanční produkty pro spotřebitele a s tím spojené služby by mohly nabízet pouze licencované společnosti, u kterých by bylo možno kontrolovat kvalitu poskytovaných služeb. Licence by měla vydávat Česká národní banka.