Rusko by podle zdrojů upřednostňovalo společnou smlouvu s oběma státy, které vévodí růstu světové poptávky po energiích.

Chystá se rekordní prodej státního ruského majetku?

Činitelé v Moskvě předpokládají, že výnos z prodeje podílu 19,5 % v Rosněfti by mohl činit nejméně 700 miliard rublů (260 miliard Kč), což by byla rekordní částka z prodeje státního majetku v Rusku.

Prodej do soukromých rukou je jednou z možností, jak by vláda mohla vyrovnat výpadek rozpočtových příjmů způsobený citelným poklesem cen ropy.

Nejde jen o peníze, ale i politický vliv

Přivedení obou předních asijských ekonomik do Rosněfti by Putinovi také umožnilo posílit geopolitický vliv v situaci, kdy vzájemné vztahy se Spojenými státy a s Evropou ochladly kvůli konfliktům na Ukrajině a v Sýrii na nejhorší úroveň od konce studené války, napsal Bloomberg.

Čína i Indie tvoří spolu s Japonskem trojici největších asijských ekonomik. Případné čínské a indické angažmá v Rosněfti by mohlo vyvážit téměř pětinový podíl, který má v ruském podniku britský koncern BP, napsala také americká agentura na webu.

Peking i Dillí již vyjádřily zájem o prodej podílu v Rosněfti. Žádná ze stran zatím nesdělila, že by se uvažovalo o společné smlouvě. Indický ministr ropného průmyslu ale v pátek prohlásil, že to nelze vyloučit.