Jenže co když potomkům zase tolik nevěříte, navíc když budou o prázdninách mimo obvyklý dohled?

Pro děti i rodiče

Dejme tomu, že dítě zatím nemá účet v bance, protože to bylo až dosud zbytečné a zatím účet ani zřizovat nechcete. Vězte, že i pro tuto situaci existuje elegantní řešení. Děti nadchne a brzo si získá i rodiče. Jednoduše jde o bezpečné kapesné. Jmenuje se Napka a jedná se o mobilní aplikaci, ke které se vydává i platební karta. Za nápadem stojí investiční skupina Rockaway a společnost BSC, přičemž na realizaci spolupracují také karetní společnost MasterCard.

Aplikaci je možné instalovat do většiny chytrých telefonů, protože funguje na operačním systému iOS i Android. Tam se z ní stává dobře zabezpečený sejf pro ukládání peněz. Ty lze pak posílat komukoli jinému, kdo má v telefonu také nainstalován tento program, nebo s nimi lze platit pomocí platební karty. Ta se neváže k žádnému bankovnímu účtu a pořídit si ji můžete bez jediného podpisu.

Prostřednictvím ověřovací krátké textové zprávy se páruje výhradně s telefonním číslem, na kterém je Napka nainstalována. Kartou pak lze platit bezkontaktně v obchodech i na internetu a vybírat hotovost z bankomatu.

Kapesné dostanete do aplikace jednoduše, pomocí platby online v platební bráně. Částka je připsána okamžitě. Možný je i převod z účtu.

Jiná alternativa spočívá v tom, že si Napku sami pořídíte. Převody mezi dvěma kartami tohoto typu jsou pak okamžité. Pokud zoufalé dítě napíše ze zahraničního výletu, že neprozřetelně utratilo poslední drobné za zmrzlinu či limonádu, peníze mu tímto systémem dojdou do několika sekund. To samé platí i pro noční nebo časné ranní hodiny, protože karta funguje i v době, kdy jsou banky mimo provoz.

Rychle a snadno

Samotná aplikace Napka není nikterak složitá. V čem tkví její výhoda? Ze všeho nejvíc připomíná chat, který všichni známe z počítačové korespondence. Není problém přidat si do systému všechny přátele, kteří Napku mají a v případě potřeby probrat takhle bezprostředně svou či jejich finanční situaci tedy požádat je o peníze anebo naopak vyhovět vyslovené prosbě. Všechny operace dítěte jsou pochopitelně přesně evidované.

Pokud si všímáte, kolik času tráví mladí lidé ve věku mezi 15 a 25 lety s telefonem v ruce, jistě budete souhlasit s tím, že tohle řešení se přímo nabízí.

A kde aplikaci i kartu pořídíte? Navštivte internetovou stránku www.napka.cz anebo se s ní potkejte na jedné z akcí, na které se můžete vypravit s celou rodinou. Mám teď na mysli například adrenalinové skoky do vody z extrémní výšky organizované pod anglickým názvem High Jump.

Pro starší děti se pak možná hodí zastávka na turné po-řádaném pro držitele mezinárodních studentských karet, jejichž zkratku název této akce také obsahuje ISIC tour.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.