Radnice ve Varnsdorfu se může dostat do velkých problémů. Podle ministerstva vnitra je totiž provoz radarů na Studánce v rozporu se zákonem. Město nyní dostalo čas na vyjádření, případně napravení smluv na měření rychlosti.

Ilustrační foto
Stovky závodníků. Řidiči u Břeclavi ignorují radar

Radnice si na tuto činnost loni na jaře najala soukromou firmu Water Solar Technology (WST), která Varnsdorfu radary pronajímá a udržuje. Za to dostává od města 300 korun za každý změřený přestupek. A právě v tom je podle názoru resortu problém.

Ministerstvo: Z pokut by neměla profitovat třetí strana

„Ministerstvo vnitra po předběžném posouzení shledalo rozpor usnesení Rady města Varnsdorf se silničním zákonem,“ napsala radnici ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Rezort se opírá o rozsudky Nejvyššího správního soudu, podle kterých nesmí být příjmy třetí strany závislé na výsledku měření. Smlouva se společností WST byla uzavřena na základě rozhodnutí rady města.

Nové autobusové nádraží ve Varnsdorfu.
FOTO: Varnsdorf má nové autobusové nádraží

Zastupitelé na konci loňského roku přesunuli pomocí rozpočtové změny na odměny za měření rychlosti více než 30 milionů korun. Od loňského jara do konce listopadu naměřily radary téměř 100 tisíc přestupků. Ministerstvo se zabývalo také podněty kvůli porušení hospodářské soutěže, to ale podle svého vyjádření posuzovat nemůže. Město teď bude na zjištění úřadu reagovat.

Město: Náš postup je v pořádku

„Chtěli bychom předně upozornit veřejnost, že vyhodnocení ministerstva vnitra v sobě obsahuje pouze předběžné posouzení správního orgánu, z něhož nelze v žádném případě dovozovat jakoukoli neplatnost uzavřených smluv či přijatých usnesení orgánů města Varnsdorf,“ uvedl mluvčí městského úřadu Tomáš Secký.

Varnsdorf se brání také tím, že má k dispozici vyjádření krajského úřadu, podle kterého je postup města v pořádku. Na internetu se na základě zveřejněného dopisu ministerstva vnitra, ve kterém se vyjadřuje k zákonnosti měření, objevily výzvy k tomu, aby lidé pokuty neplatili. Město před takovým postupem varuje.

Rozhledna Hrádek.
Varnsdorf letos plánuje utratit 444 miliony korun. Investuje hlavně do oprav

„Pokud někomu přijde příkaz k zaplacení a dotyčný s ním nesouhlasí, má jedinou možnost. A to podat si odpor a věc nechat spadnout do správního řízení,“ řekl děčínský advokát Tomáš Oujezký. Následně se hříšník, který překročil nejvyšší povolenou rychlost, může odvolat ke krajskému úřadu nebo krajskému soudu a Nejvyššímu správnímu soudu.

Kvůli radaru v lese do protisměru

Radary ve Studánce jsou dlouhodobě terčem kritiky řidičů, kterým se nelíbí jejich umístění. Měřit totiž začínají ještě v lesním úseku silnice, který je od prvních obydlených domů vzdálený několik stovek metrů. Někteří šoféři našli poměrně nebezpečný trik, jak se změření vyhnout.

„Stalo se mi, že proti mně vyjelo auto, které si přejelo do mého pruhu. Takové auto totiž radary nezachytí. Nebylo to nic příjemného,“ popsal Ivo Šafus z Varnsdorfu.

Maturitní ples gymnázia v České Kamenici.
FOTO: Oktaváni českokamenického gymnázia plesali v kasinu