Podle starosty Viktora Blaščáka jde o supermoderní ekologický podnik, který by jistě vyřešil nezaměstnanost na Vodňansku. Vzniklo by totiž minimálně 500 pracovních míst. „Můj názor je jedna věc. Druhá, že nechceme nic rozhodovat bez názoru lidí. Proto jsme na víkend 23. a 24. května vyhlásili referendum. Až na jeho základě se budeme rozhodovat dál," řekl pro Strakonický deník.

Pily budou muset zavřít

Opačný názor má majitel pily ve Vodňanech Petr Bečvář. Ten byl na návštěvě pily rakouské firmy v rumunském městě Sebes. „V sobotním provozu nebylo více než sto lidí. Jde o stejné podniky, takže silně pochybuji, že by ve Vodňanech bylo 500 míst. Kromě toho půjde nahoru cena dřeva, takže malé pily budou muset provozy zavřít. Efekt tedy bude opačný," říká podnikatel. Kromě toho poukázal na dopravu.

Takový podnik je 120 kamionů denně. Silnice budou brzy zničené." Jako občan Vodňan je proti stavbě pily.

Podle Viktora Blaščáka je doprava problémem číslo jedna. „Od jihu lze využít obchvat. Ve směru od Prachatic by ale kamiony drtily město. Proto musí kraj zpracovat varianty, jak právě tuto tepnu vyřešit," dodal Viktor Blaščák.

Opravdu bude stavba mega pily spasením?

Rumunské město Sebes je přibližně veliké jako Písek. Firma Schweighofer zde provozuje jednu ze svých dvou pil. Sem vyrazila v lednu delegace z Vodňan, aby se na vlastní oči přesvědčila, jaký provoz by mohl vzniknout v příštích letech právě v blízkosti Vodňan.

Karel Stuchlík je pracovníkem Lesní správy Vodňany. „Jako lesáka mne především zajímalo, jak na pile řeší nebezpečí kůrovce. Viděl jsem pět kamionů za sebou, které byly okamžitě vyloženy a odkorněny. Takže žádná skládka dřeva, ze které by se v létě brouk vylíhl. Všude navíc absolutní pořádek a čistota," zavzpomínal.

Rumunská pila v Sebesi se rozkládá na 50 hektarech. Jde tedy o gigantický provoz a stejně tak by tomu mělo být i u Vodňan.

Trochu to drhne

Zabetonováno by mělo být 80 procent. „Kam ale poteče voda z této plochy? A co nečistoty z aut? Do našich rybníků? Tohle mi na celém projektu trochu drhne, ale věřím, že celková studie na ekologii nezapomene," dodal Karel Stuchlík.

Další zásadní otázkou je, kde bude brát firma dřevo. Ročně má totiž zpracovat milion kubických metrů především jehličnaté kulatiny.

Majitel pily ve Vodňanech Petr Bečvář rumunskou pilu navštívil také a snažil se spotřebu spočítat. Jeho firma zaměstnává v průměru deset lidí a zpracuje 5000 kubických metrů dřeva. „Pila v Rumunsku pracuje na tři směny 361 dnů v roce. Aby mohla fungovat, musí být denně pokáceno devět českobudějovických náměstí. Takže do deseti let nebudou lesy existovat. Nové stromy nerostou tak rychle a už nyní jsou lesy hodně prořídlé," tvrdí Petr Bečvář.

Celá ČR

Podle Karla Stuchlíka ale likvidace lesů nehrozí. „Spádová oblast má být 200 kilometrů. V podstatě celá republika," míní.

Starosta Viktor Blaščák se zatím nechce příliš vyjadřovat. „Uvidíme, jaké poznatky přinese nezávislá studie."

Holzindrustie Schweighofer je rodinná firma, jejíž kořeny sahají až do 17. století. V současnosti provozuje dvě velké pily v Rumunsku. Odbytištěm rakouské firmy je především Japonsko.

Pokud by k výstavbě u Vodňan došlo, šlo by na jihu Čech o největší investici od doby výstavby Jaderné elektrárny v Temelíně.