Kočárek za 400, mikrovlnka či vrtačka za 500 a knížky za pět korun. Takhle vypadá sortiment re-use bazaru v Hradci Králové. Tedy místa zaměřeného na prodej opotřebených věcí, které jsou sice funkční, ale za jiných okolností by skončily v drtičkách či na skládce.

Hradecká prodejna věcí, které se sem dostávají ze sběrných dvorů, je jednou z 80 podobných míst napříč republikou. Většinou se jedná o centra, která jsou přímo na sběrných dvorech, kde již léta fungují takzvané re-use pointy. Největší koncentrace jich je v Praze a jejím okolí, kde je takových míst 33. Následuje Moravskoslezský kraj s 12 a Liberecký kraj s 10 lokalitami, kde lze nakoupit opotřebené věci. 

Slavnostní otevření re-use centra v Poděbradech 21. dubna 2023
V Poděbradech otevřeli centrum použitých věcí. Přijet si pro ně může každý

Postupně se však re-use pointy dostávají z okrajových částí měst a obcí do jejich center. „Největší re-use centrum v republice v této chvíli provozuje již druhým rokem Reuse OZO Ostrava. Za tu dobu vrátilo zpět do oběhu na 100 tisíc předmětů,“ informovala Zuzana Kuberová z České federace nábytkových bank a re-use center.

Výtěžek pomáhá

Peníze z prodeje v Ostravě pomáhají dobré věci. „Tím, že Ostravané dají předmětům, které už nechtějí používat, ale které jsou stále funkční, druhou šanci, přispívají do sbírky Veřejná zeleň v Ostravě. Tam putují veškeré peníze získané prodejem těchto věcí, “ řekla nedávno Deníku tisková mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

Co se dá koupit v re-use centru ukazuje třeba Youtube kanál Žijeme minimalismem:

Zdroj: Youtube

Na prospěšné projekty a sbírky poputují peníze i z nového hradeckého centra. „Vybrané peníze věnujeme Technickým službám Hradec Králové na výsadbu nových stromů a na péči o další městskou zeleň,“ informoval ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. 

A nebudou to malé částky. „S projektem jsme začali před třemi lety a postupně se zájem lidí zvětšuje. V prvním roce fungování re-use pointů na sběrných dvorech jsme za prodej vybrali 70 tisíc korun. V loňském roce to už bylo 270 tisíc. Letos to zatím vypadá, že pokoříme hranici 300 tisíc korun,“ doplnil Hušek. 

Reuse pointy nabízí směs věcí od knih, přes nádobí, obrazy, hračky, dětské přilby na kolo nebo další sportovní vybavení
Hrnek za pět korun, kolo za 200. Obliba reuse pointů v Hradci Králové roste

Podle něj se lidé při koupi elektroniky či bílé techniky, která by jinak skončila na smetišti, nemusí bát žádného úrazu. „Vše je zkontrolováno opravářem a revizním technikem,“ doplnil Hušek.

Zdroj: DeníkPodle Kuberové jsou podobná místa důležitá hned z několika důvodů. „Jsou službou, která umožňuje darovat věci, které se jednomu nehodí, a na druhé straně udělat něco dobrého pro lidi, kteří si tyto věci mohou zakoupit. Dál se tím šetří životní prostředí. Kupovat stále nové věci je neudržitelné. Re-use centra do moderního světa zkrátka patří, protože je škoda vyhazovat, co ještě může dobře sloužit,“ doplnila Kuberová.