Co by pro vás taková zakázka znamenala?
Účast na dostavbě Temelína a jaderná energetika nám do budoucna otevírá nové možnosti upotřebení našich výrobků v tomto odvětví. Když nás Škoda JS přizvala do tohoto tendru, nebyli jsme proti, je to pro nás obrovská výzva.

Co konkrétního by firma pro Temelín vyráběla?
V případě realizace celého projektu bude naše společnost dodavatelem zdvihacích zařízení, zejména mostových jeřábů různých nosností. Od standardních až po opravdové technické skvosty, například mostový jeřáb nosnosti 360 tun s kruhovou dráhou mostu pro třetí i čtvrtý blok.

Jaký dopad by měla zakázka na rozvoj společnosti?
Bez pochyb by realizace takového projektu měla velice pozitivní dopad. Jak na rozvoj naší společnosti, tak na naše subdodavatele, kteří budou do projektu rovněž zapojeni. Finančně by objem zakázky pro Temelín představoval řády stovek milionů korun a zajišťoval by pracovní kapacity na několik let.

Zakázku by tedy ocenil i kraj, potažmo další české firmy?
Společnost NOPO Engineering je ryze českou firmou bez zahraniční kapitálové účasti a většina našich subdodavatelů, kteří by se 
s námi na projektu podíleli, jsou rovněž české firmy. Samotná dostavba Temelína by významně oživila ekonomiku mnohých českých firem, což považuji za logické a správné.

Uvažovali byste i o rozšíření provozu?
Zcela určitě. Nedokážu to předem odhadnout, zakázka je pro nás skutečně velká. Výroba se řeší kooperací mezi našimi dodavateli, řada věcí by se tedy rozčlenila mezi ně. Ale předpokládám, že by muselo dojít i k personálnímu nárůstu.

Společnost má své obchodní zastoupení v Rusku. Neplánujete přesunout výrobu i tam?
Jsme česká firma, a pakliže se angažujeme na zahraničních trzích, pak je to čistě naše marketingová práce. Rusko je pro nás hodně aktuální věc, kterou řešíme. Jde 
o naprosto specifický trh. Snažíme se kooperovat 
s místními firmami.

Kam své výrobky ještě vyvážíte?
Nemáme žádné tradiční zahraniční odběratele, veškeré nové příležitosti jsme nuceni vyhledávat takzvaně od nuly. Podíl exportu na naší produkci přesto stále roste. Největším zahraničním trhem je Rusko a Německo, ale i jiné destinace jako například Indonésie nebo Egypt.

Co když dodávka nedopadne? Současná situace naznačuje, že se rozhodne nejdříve na konci letošního roku.
Aktuální informace o možném odložení dostavby Temelína samozřejmě sledujeme. Jak už jsem uvedl, realizace by byla hybnou silou pro řadu tuzemských firem, ovšem jsme realisté a prozatím se na tyto projekty snažíme nevázat. V našich plánech zatím se zakázkou nekalkulujeme, stále není jasné, jak to dopadne.

Jak vidíte budoucnost společnosti?
Příští rok uplyne dvacet let od založení naší společnosti. Během této doby se značka NOPO stala jedním z hlavních strategických hráčů 
v oboru zdvihací techniky 
v Česku. Přejeme si, aby tento nastavený trend i nadále pokračoval a abychom se pozitivně rozvíjeli i nadále. Naše účast na dostavbě Temelína nám v tom může jednoznačně pomoci.

VERONIKA SKŘIVANOVÁ