Nic na světě není zdarma. Tuto starou známou pravdu si nicméně mnozí uživatelé sociálních sítí neuvědomují. Sandbergová to proto řekla otevřeně. Na otázku moderátorky, zdali by Facebook nemohl přidat tlačítko „Nechci, aby se moje údaje využívaly k cílení reklam“, odpověděla: „Takovou možnost nenabízíme. To by musela být placená služba.“

Podle časopisu Fortune Sandbergová v podstatě řekla, že Facebook nic takového ani neplánuje a jeho příjmy jsou na zpeněžení údajů o preferencích a chování uživatelů závislé.

Facebook - ilustrační foto
Zneužitá data z Facebooku patří bezmála třem milionům lidí ze zemí EU

Provozní šéfka největší světové sociální sítě nicméně opakovaně odmítla nařčení, že by se k inzerentům dostávala data o konkrétním člověku. Pokud by tomu tak bylo, získali by zadavatelé reklamy hned napoprvé vše, co potřebují, a poté by mohli Facebook obejít.

Takové omezení však nezabránilo tomu, aby firmy typu Cambridge Analytica začaly hromadně a automatizovaně sbírat data o uživatelích sociálních sítí na vlastní pěst. Sandbergová připustila, že zatímco dosud největší skandál s únikem dat se mohl týkat až 87 milionů účtů, další podobné případy se mohou ještě v nejbližší době provalit.

Mark Zuckerberg
Facebook přiznal, že si prohlíží soukromé zprávy i obrázky v Messengeru

Facebook slíbil, že začne upozorňovat všechny uživatele, jejichž data byla zkompromitována. Cambridge Analytica zneužila ukořistěná data k cílení politických kampaní. Své údaje společnosti nechtěně a nevědomě poskytli všichni, kteří v roce 2015 vyplnili na první pohled neškodný kvíz. Aplikace navíc získala také údaje o jejich přátelích. Zneužití takto získané databáze mělo následně ovlivnit americké prezidentské volby.

Zakladatel Facebooku po odhalení kauzy přiznal, že Facebook také kontroloval všechny zprávy, které si lidé posílali prostřednictvím služby Messenger. Společnost tak údajně chtěla zabránit šíření dětské pornografie a virů.

Skandál Facebooku: Zuckerberg se staví k úniku dat čelem. Zpřísní pravidla

Minulý týden navíc řadu uživatelů pobouřilo, že jim z Messengeru v tichosti zmizely zprávy, které jim poslal někdo z vedení Facebooku. Zuckerberg se v jednom inkriminovaném příspěvku příteli například pochlubil, že od lidí získal přes 4000 e-mailů, fotografií a adres. A vzápětí je označil za pitomce.

Sociální síť se pokusila emoce uklidnit vysvětlením, že pouze testuje novou funkci, kterou by v budoucnu měli dostat všichni. Zuckerberga si nicméně kvůli nejnovějším kauzám předvolali k několika slyšením američtí zákonodárci.

Londýnské sídlo firmy Cambridge Analytica
Aféra Facebooku: skandál ve firmě Cambridge Analytica se týká i Česka