Česká populace stárne nejrychleji v Evropě. Už za třináct let bude každý čtvrtý občan starší 60 let, zvyšuje se i počet osmdesátníků a starších lidí. Demografický vývoj zvyšuje nároky na výdajovou stránku státního rozpočtu. Financování penzí představuje 28 procent všech výdajů. Současným dvěma milionům starobních důchodců se ročně vyplácí 273 miliardy korun.

Proto chce vláda už za několik týdnů přijít do sněmovny s návrhem zákona, který by upravoval věkovou hranici odchodu do důchodu na 65 let od roku 2030, prodloužil nutnou dobu pojištění z 25 na 35 let a zavedl třístupňový invalidní důchod.

Klíčová ale bude až další fáze, v níž se rozhodne o podílu dobrovolného připojištění na výpočtu důchodu. Zatím se politické strany dohodly, že soukromé spoření bude dobrovolné. Podle Miroslava Opálky z KSČM by rozhodující váhu v penzijním systému měl mít nadále státní pilíř a privátní by měl být jen doplňkový. Nečasův předchůdce Zdeněk Škromach (ČSSD) upozorňuje, že stát negarantuje důchodové připojištění. „Kdyby penzijní fondy klekly, ani státní rozpočet by nestačil sanovat takovou díru,“ řekl Deníku Škromach.

V Česku se nyní dobrovolně připojišťuje tři a půl milionu lidí, tedy přes padesát procent aktivní populace. Jejich vklady jsou ale velmi nízké. Předseda představenstva ING penzijního fondu Jiří Rusnok problém vidí v tom, že lidé dnes platí vysoké povinné odvody na důchody, a nemají tedy motivaci se připojišťovat.

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

 

Vláda: Se zahájením změn není důvod otálet

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) soukromé spoření nebude povinné.

Na čem se zástupci parlamentních stran už dohodli?

Především na tom, že není důvod s její první etapou otálet. Ta bude obsahovat úpravu parametrů průběžného důchodového systému. Shodli se, že v Česku nebude zavedeno povinné kapitálové spoření do penzijních fondů. Zároveň se intenzivně musí pracovat na důchodovém připojištění.

Které změny nás čekají nejdříve?

Změna věkové hranice odchodu do penze na 65 let, prodloužení minimální délky povinného pojištění z 25 na 35 let, nové pojetí invalidních penzí a započítávání náhradních dob.

Důchodová reforma je velmi drahá. Z čeho ji chcete financovat?

Primárně z privatizačních výnosů. Koalice se dohodla, že přestanou být rozpouštěny do rozpočtových kapitol resortů a různých fondů v roce 2009.

Do té doby se však může prodat větší část ČEZ, Česká pošta, ČSA, Budvar. Na penze by pak nezbylo téměř nic.

Osobně jsem přesvědčen, že tyto prostředky z neopakovatelných prodejů by měly být stoprocentně použity na unikátní záležitost, jakou je penzijní reforma. Nejsem ale naivní a je mi jasné, že při napjatém stavu veřejných financí je to nereálné. Nicméně ze všech sil se budu snažit, aby odliv těchto výnosů mimo penzijní fond byl minimální.

Bude to stačit?

Kromě toho se reforma bude financovat z kapitalizace těchto prodejů, z dividendových programů či rent za pronájem státního majetku.

Kdy půjde první fáze reformy do sněmovny?

To závisí na dalším jednání parlamentní komise. Paragrafované znění předlohy jsem byl schopen předložit již před dvěma měsíci, ale upřednostňuji dosažení politické shody.