"Krajské úřady nám do konce dubna vyčíslily, že jim na podpůrná opatření v regionálním školství chybí pro letošní rok 1,023 miliardy korun. Již dříve jsem avizoval, že o tyto chybějící prostředky požádám vládu," uvedl na webu ministerstva školství Plaga.

Z uvedené částky podle něj chybí 752 milionů na platy a přes 270 milionů korun na odvody a pokrytí limitu počtu zaměstnanců.

O peníze Plaga požádal vládu v souvislosti s odkladem avizovaného příspěvku na dopravu zdarma pro studenty a důchodce, kvůli kterému počátkem roku resorty musely své rozpočty seškrtat. Protože plán zlevněného jízdného ministerstvo dopravy odsunulo, je podle ministra namístě zablokované peníze uvolnit.

"Celková částka na kompenzaci ztrát ze zlevněného jízdného pro ministerstvo dopravy se snižuje z 3,3 miliardy na 1,9 miliardy korun," stojí v materiálu, který má ČTK k dispozici.

Ministerstvo školství na webu upřesnilo, že vláda rozhodla navýšit jeho rozpočet o 758 milionů korun a dalších 400 milionů korun, které byly původně určeny na slevy na jízdném pro seniory a studenty, se přesune v rámci jeho kapitoly.

Díky miliardě do krajů nebudou nyní muset zřizovatelé škol hlídat rezervu pro nedofinancované speciální školství, které dosud hrazeno nebylo. "Deficit nyní dohrazujeme a oni mohou rozpustit tyto rezervy mezi jednotlivé typy škol a navýšit nenárokovou složku platu případně další odměny učitelům," uvedl ministr.

Peníze pro lékařské fakulty mají pomoci se stabilizací pedagogických sborů. "Je to první krok k dlouhodobému plánu, aby lékařské fakulty mohly od roku 2020 nabrat o 15 procent více českých studentů lékařských oborů," řekl ministr.