Po několikaměsíčních spekulacích potvrdila aliance automobilek Renault-Nissan a německý koncern Daimler AG své hlubší propojení a spolupráci na dalších projektech. Potvrzením tohoto partnerství má být výměna menšího podílu mezi jednotlivými společnostmi, podobně jako tomu je například u koncernu VW a automobilky Porsche.

Na tiskové konferenci v belgickém Bruselu to oznámili zástupci všech tří automobilek. Koncern Daimler AG, do kterého spadají značky jako Mercedes-Benz, Smart a nebo Maybach, údajně už delší dobu hledal partnera, který by mu pomohl snížit náklady na výrobu vozů menších tříd.

Nová platforma vozů v roce 2013

Nové partnerství bude následovat trend, kterým v posledních letech řídí čím dál více automobilek a začne vyvíjet společnou platformu, kterou bude využívat budoucí generace vozů Renault Twingo a vozy Smart. První výsledky této spolupráce mají vyjet na silnice v roce 2013.

V rámci spolupráce si také automobilky zapůjčí navzájem své pohonné jednotky. Zatímco Renault-Nissan nabídne koncernu Daimler menší motory, které se objeví například ve vozech Mercedes-Benz třídy A, B a možná také sedanech třídy C, Daimler poskytne své motory japonské značce Nissan. Ta je s největší pravděpodobností použije ve svých prémiových vozech Infiniti.

Podle nové dohody získá Daimler podíl 3.1 procenta v automobilkách Renault a Nissan a naoplátku předá stejný podíl jak franzouské, tak japonské automobilce.

Michal Pavel