Ta má právo zablokovat jakékoliv převzetí firmy, pokud se obává, že by to ohrozilo nezávislost agentury. Akvizici musí ještě schválit antimonopolní úřady. Uvedly to společnosti v dnešním prohlášení.

Spojením vznikne nová společnost Thomson-Reuters PLC, ve které budou mít podíl 70 procent současní akcionáři Thomsonu. Ředitelem nové společnosti bude Tom Glocer (47), nynější generální ředitel firmy Reuters.

Reuters je hlavním konkurentem firem Thomson a Bloomberg na lukrativním trhu s informačními terminály využívanými předními světovými bankami a makléřskými společnostmi. Reuters byl dlouhou dobu lídrem trhu, později však ztratil podíl na úkor Bloombergu.

Roční příjmy Thomson-Reuters se budou pohybovat kolem 12 miliard dolarů (250,4 miliardy Kč) a firma zaměstná kolem 49.000 osob. S 34procentním podílem na trhu informačních služeb překoná agenturu Bloomberg, jejíž podíl nyní podle údajů Inside Market Data činí 33 procent.

Divize finančních informací nové firmy se i nadále bude jmenovat Reuters. Ostatní aktivity firmy ponesou značku Thomson-Reuters Professional. Firmy očekávají, že do tří let od dokončení dohody by mohly díky spojení ušetřit ročně více než 500 milionů dolarů. K dokončení dohody by mohlo dojít ještě letos, nejpozději příští rok.

Společnost Woodbridge, která je investičním firmou rodiny Thomsonů a hlavním akcionářem firmy Thomson, získala výjimku a bude moci vlastnit v nové firmě podíl 53 procent. Podle dosavadních pravidel důvěryhodnosti nesmí ve společnosti Reuters vlastnit jeden akcionář více než 15 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

 

Reuters - od poštovních holubů mezi největší světové agentury

 

- Informační a zpravodajská společnost Reuters Group se dělí na čtyři divize, z nichž tři přinášejí informace finančníkům a podnikatelům a jedna poskytuje zprávy médiím.

- V roce 2006 vydal Reuters přes dva a půl milionu zpráv o dění v 209 zemích. Přináší informace o 38.000 firmách z celého světa.

- Má asi 16.900 zaměstnanců v 94 zemích; z toho 2400 redaktorů, fotografů a kameramanů, kteří pracují ve 196 pobočkách a dodávají informace asi do 131 zemí.

- Loni skupina vytvořila zisk 308 milionů liber (12,9 miliardy Kč), což bylo o osm procent méně než v předchozím roce, kdy zisk činil 334 milionů. Tržby se v roce 2006 zvýšily o 6,5 procenta na 2,57 miliardy liber.

- Loni v prosinci prodala skupina Reuters firmě Dow Jones svůj poloviční podíl v jejich společném podniku Factiva, který je od roku 1999 unikátním zdrojem finančních a obchodních informací.

- Firmu Reuters založil německý imigrant židovského původu Paul Julius Reuter v říjnu 1851 v Londýně, odkud telegraficky přenášel zprávy z tamní burzy do Paříže. Už o rok dříve posílal burzovní zpravodajství mezi Bruselem a Cáchami holubí poštou.

- V roce 1858 získala Reuter's Telegram Company poprvé jako předplatitele i vydavatele novin, takže se začala zabývat obecným zpravodajstvím a budovat síť zpravodajů ve světě. První mimoevropskou pobočku založila v roce 1865 v egyptské Alexandrii. V roce 1925 jako první mezinárodně vysílala zprávy rozhlasem. Jako první soukromá společnost použila v roce 1962 pro přenos zpráv satelit.

- Předsedou správní rady skupiny Reuters je od října 2004 Niall FitzGerald, který v této funkci vystřídal po 19 letech sira Christophera Hogga. Generálním ředitelem skupiny Reuters je od února 2000 Thomas Glocer (47), který má stanout i v čele nové společnosti Thomson-Reuters PLC.

- Zajímavosti z historie agentury Reuters: První informovala v roce 1918 o konci první světové války, v roce 1923 o objevení Tutanchamónovy hrobky či o 30 let později přinesla první rozhovor s Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem, kteří jako první pokořili nejvyšší horu světa. V agentuře začínali spisovatelé Ian Fleming, Frederick Forsyth či Edgar Wallace.