Odborníci očekávají, že letos vzroste ekonomické napětí (91 procent), dojde k oslabení multilaterálního obchodu (88 procent) a rozšíří se politické boje mezi světovými mocnostmi (85 procent). Pouze 20 procent se domnívá, že je v letošním roce pravděpodobný nárůst teroristických útoků. Další globální hrozbou v příštích letech budou útoky hackerů a krádeže dat.

Viceprezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj Petr J. Kalaš zdůrazňuje, že „v letošní i loňské zprávě zřetelně vystupují do popředí rizika v environmentální oblasti“. Kromě toho svět ohrožují i psychické problémy jeho obyvatel. Pocitem osamělosti, úzkostmi a depresemi trpí 700 milionů lidí. „Důsledkem jsou obrovské finanční náklady, sociální a politické napětí. Ve světě stále rozčilenějších lidí se zvyšuje pravděpodobnost nepředvídatelných výsledků voleb a sociálních nepokojů,“ píše se v dokumentu.

V Česku k dlouhodobým rizikům patří extrémní počasí včetně sucha a kybernetické útoky. V ekonomické oblasti se jako nejakutnější jeví bublina na trzích aktiv, zejména pak nemovitostí. S tím souvisí i růst zadlužení domácností. Brzdou růstu je nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.