„Považujeme za nepatřičné, že je tady vytvořena nová kategorie rodičů, kteří na navýšení rodičovského příspěvku nárok nemají,“ vysvětlil šéf lidovců Marek Výborný, který zdůraznil, že vláda nemůže měnit pravidla v průběhu hry. „Je to nespravedlnost a trestání ze strany státu,“ dodal.

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvýšil z dřívějších 220 na současných 300 tisíc korun. Kromě nových příjemců na něj přitom dosáhnou i stávající rodiče, kteří na přelomu roku příspěvek pobírali. Rodiče dětí, jimž na začátku roku byly méně než čtyři roky, ale kteří státní příspěvek vybrali ještě před jeho navýšením, ovšem na více peněz nedosáhnou.

Narušení práva na pomoc státu

Podle advokáta Ondřeje Stravy, který stížnost připravoval, narušuje schválená novela zákona o rodičovském příspěvku právo na pomoc státu při rodičovství. „Zasahuje do něj způsobem, jež je diskriminační,“  uvedl Strava, jenž společně s lidovci vystoupil na tiskové konferenci.

Ústavní stížnost může podat skupina 17 senátorů, klub lidovců a nezávislých má však pouze patnáct členů. Lidovci proto hledají podporu u ODS či hnutí STAN, senátoři mohou své podpisy připojit v průběhu následujících dní. Lidovci předpokládají, že stížnost se k Ústavnímu soudu dostane koncem ledna.