Ministerstvo práce navrhlo, aby se příspěvek pro děti narozené v příštím roce zvýšil z nynějších 300 tisíc korun na 350 tisíc. „Záleží nám na tom, abychom rodiče podporovali v maximální možné míře. Snažíme se rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky,“ uvedl lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

V těchto na pohled optimistických slovech se ovšem skrývá háček. Zatímco nyní lze totiž rodičovský příspěvek pobírat po dobu čtyř let, nově se má toto období zkrátit na pouhé tři roky.

Od ledna 2024 se o padesát tisíc korun zvýší rodičovský příspěvek. Kdy a jak ho čerpat už nyní? Dozvíte se v našem článku.
Jak je to s rodičovským příspěvkem: Zvýší se o padesát tisíc, jak ho čerpat

Doporučení ke změně již loni politikům dali odborníci z Národní ekonomické rady vlády. V této podobě návrh schválili také ministři. Zda do něj ovšem nezasáhnou také poslanci vlastními pozměňovacími návrhy, není být jisté. Štědřejší než ministerští úředníci totiž chtěli být kupříkladu koaliční Piráti. V minulém roce prosazovali navýšení o 75 tisíc korun na 375 tisíc.

Nespravedlivá změna? 

Piráti rovněž připomněli, že se rodiny s dětmi v nynější ekonomické situaci řadí k domácnostem s nejnižšími příjmy. Jejich místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Olze Richterové se navíc nelíbí, že ministerstvem navržená úprava není spravedlivá pro rodiny s dětmi narozenými ještě do konce letošního roku. Navíc podle ní vlatně nejde o skutečné zlepšení podmínek pro rodiny, ale pouze o částečné dorovnání dosavadního propadu příjmů.

„Rodičovský příspěvek se předtím léta neměnil a jeho reálná hodnota neustále klesá, od posledního navýšení před několika lety klesla o 100 tisíc,“ připomněla.

Opoziční ANO navrhovalo zvýšit příspěvek dokonce o 100 tisíc korun na 400 tisíc. „Vládní návrh naprosto nereflektuje současnou situaci, je nedostatečný a nespravedlivý,“ uvedl pro Právo poslanec ANO Aleš Juchelka. 

Zkrácení rodičovského příspěvku o jeden rok by státu ušetřilo až sedm miliard korun ročně. Maminky se takového kroku obávají…
Češi se bojí zkrácení rodičovského příspěvku. Stát by získal až sedm miliard

Přístup opozice naopak kritizuje například místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková ze STAN. „Z opozičních lavic se snadno navrhuje zvýšení podpory u každého projednávaného zákona,“ tvrdí Pivoňka Vaňková. Podle ní dohodnuté zvýšení odpovídá dnešní realitě.

Náklady neustále rostou

Náklady na vyplácení rodičovské totiž stále rostou a zatěžují tak deficitní státní rozpočet. Zatímco ještě v roce 2019 činily 24,5 miliardy korun, loni již vyšplhaly na 33 miliard korun. Předkladatelé novely zákona předpokládají, že v roce 2025 vzrostou o 2,2 miliardy korun, o dva roky později o 5,5 miliardy korun.