Kolem 9:50 SELČ cena severomořské ropy Brent vzrostla o 8,6 procenta na 65,41 dolaru za barel, když krátce po zahájení obchodování stoupla až o 19,5 procenta na 71,95 dolaru za barel, což byl nejvyšší procentní růst od začátku války v Perském zálivu v roce 1991. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 7,9 procenta na 59,19 dolaru za barel. Po otevření trhů WTI vzrostla o 15,5 procenta na 63,34 dolaru za barel, což byl nejvyšší procentní růst od června 1998.

Útoky způsobily výpadek těžby 5,7 milionu barelů denně, což představuje více než polovinu průměrné denní těžby země a pět procent globálních dodávek. Pro ropný trh je to nejhorší náhlé přerušení dodávek v historii. I když bude Saúdská Arábie zřejmě schopná obnovit do několika dnů alespoň část dodávek, útoky upozorňují na zranitelnost největšího světového vývozce ropy. Zvýší také přirážku k ceně vlivem politických rizik a přinášejí obavu z destabilizace na Blízkém východě a odvety USA vůči Íránu.

"Nikdy jsme neviděli na ropném trhu takové narušení dodávek a cenovou reakci, jako nyní," uvedl analytik Credit Suisse Group Saul Kavonic. "Přirážka za politická rizika je nyní zpět na programu ropného trhu," dodal. Ceny zmírnily růst hlavně po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu. Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného úředníka ze Saúdské Arábie uvedl, že země hodlá dnes obnovit třetinu ze ztracené produkce. Návrat do normálu by ale mohl trvat až několik týdnů.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) současné přerušení dodávek je vyšší než výpadek těžby Kuvajtu a Iráku v srpnu 1990, kdy Saddám Husajn napadl svého souseda. Překonal také výpadek těžby Íránu během islámské revoluce v roce 1979. 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Burza Typ ropy Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn - ICE Brent 65,41 60,22
New York - NYMEX WTI 59,19 54,82

USA jsou připraveny reagovat

Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba. "V souvislosti s útokem v Saúdské Arábii, který může mít dopad na ceny ropy, jsem schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, jestliže to bude potřeba, v dostatečném množství, aby zůstaly trhy dobře zásobeny," napsal Trump na twitteru s tím, že existují určité důvody, proč si USA myslí, že znají viníka. Spojené státy jsou podle něj připraveny na útok reagovat, nicméně vyčkají, s čím přijde Saúdská Arábie, dodal.

Trump své vyjádření zveřejnil po jednání Národní bezpečnostní rady (NSC), kterého se v Bílém domě zúčastnil i viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr obrany Mark Esper. Pokud jde o reakci na útok, Spojené státy zvažují všechny možnosti, včetně vojenské odpovědi, zatím ale žádné rozhodnutí nepadlo, uvedla agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele.

V souvislosti s Íránem se americký prezident na twitteru vyjádřil i k možné schůzce s íránskými představiteli. "Fake news říkají, že jsem ochotný setkat se se zástupci Íránu. Bez podmínek. To není pravda," napsal Donald Trump. O tom, že je Trump připraven jednat s íránským prezidentem bez stanovení konkrétních podmínek, nicméně před pár dny hovořil i americký ministr financí Steven Mnuchin. Mluvčí íránské diplomacie dnes oznámil, že prezident Hasan Rúhání nemá v plánu se setkat s Trumpem na okraj Valného shromáždění OSN, které se tento měsíc uskuteční v New Yorku.

Mluvčí íránské vlády uvedl, že Írán je připraven jednat s OSN a všemi státy, které chtějí mír v Jemenu a v okolním regionu.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes reagovalo, že bez přesvědčivých důkazů nemůže z útoku na saúdskoarabská ropná zařízení nikoho obvinit. Mluvčí diplomacie na tiskové konferenci zároveň uvedla, že Čína vyzývá všechny strany konfliktu ke zdrženlivosti, uvedla agentura Reuters.

Povstalci hrozí dalšími útoky

Jemenští povstalci známí jako Húsíové dnes uvedli, že ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco se mohou kdykoliv stát terčem dalších útoků a vyzvali cizince, aby se nezdržovali v jejich blízkosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Vojenský mluvčí jemenských povstalců Jahjá Saría dnes uvedl, že sobotní útoky byly spáchány s pomocí dronů s proudovými motory a doplnil, že Saúdská Arábie musí ukončit blokádu a agresi v Jemenu.

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou mezinárodně uznávanou vládou začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně jemenského hlavního města Saná. Vládě naopak od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie.