Spor mezi Íránem a Británií, který ceny zvyšoval minulý týden, se dostal do slepé uličky a zaměstnanci francouzského přístavního překladiště ropy a ropných produktů ukončili téměř po třech týdnech stávku.

Cena americké ropy se v 9:24 SELČ snížila o 61 centů na 65,26 dolaru za barel. Londýnský Brent v tu dobu zlevnil o 47 centů na 67,63.

V pátek klesla cena americké ropy o 16 centů na 65,87 USD, snížila se poprvé po osmi dnech nepřetržitého růstu. Od 19. března ropa podražila o 16 procent a ve čtvrtek dosáhla šestiměsíčního závěrečného maxima.

Zaměstnanci ropného překladiště Fos-Lavera ukončili v sobotu po 18 dnech stávku. Hrozilo přitom, že protest odstaví rafinerie a způsobí nedostatek pohonných hmot na jihu Francie.

Zaměstnanci terminálu schválili dohodu s firmou Gaz de France. Uvolnili tak 63 plavidel včetně 39 ropných tankerů a obnovili zásobování rafinerií ropou. Stávka zvýšila ceny ropy a ropných produktů, protože se obchodníci báli nedostatku pohonných hmot během léta, kdy stoupá spotřeba.

Analytici říkají, že někteří investoři využili dočasného klidu mezi Británií a Íránem a realizovali zisky. Týden poté, co Írán zajal 15 britských námořníků, Británie stále usiluje o jejich propuštění. Napětí na Blízkém východě bude podle analytiků cenám bránit ve větším poklesu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn - IPE Brent květen 67,63 68,10

New York - Nymex WTI květen 65,26 65,87